Advert Advert Advert

Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Neden Yükseliyor?
Dolar Neden Yükseliyor? -

Son günlerde Türk Lirası’nda değer kaybı olurken Dolar değer kazandı. 2017 yılının başında Dolar kurunun artacağı tahmin ediliyor olsa bu kadar hızlı bir yükselme beklenmiyordu. Peki, hali hazırda FED’in olası faiz kararları piyasada fiyatlanmamasına rağmen neden Dolar arttı?

Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor?

Son günlerde ülke gündemini en çok meşgul eden konular arasında anayasa oylamasının yanında Dolar’ın yükselişi yer alıyor. Merkez Bankası’nın müdahaleleri ile nitekim biraz durgunlaşan ve az da olsa gerileyen Dolar kurunun yükselmeye devam edileceği düşünülüyor.

Bir para biriminin değer kaybını değerlendirirken iç ve dış nedenlere göre analiz yapılır. Dış nedenler dış ticarette kullanılan rezerv paralarının değer kazanması, küresel krizler, yakın bölgelerde savaş çıkması vb. durumlar sayılabilir. İç nedenler ise ekonominin iyi yönetilememesi, siyasal sorunlar ve sosyal sorunlar olarak sayılabilir.

Dolar kurunun yükselmesi sebepleri arasında ilk başta anayasa oylamasının olması geliyor. Hali hazırda anayasa oylaması sonucunda hangi maddelerin geçip geçmeyeceği ve başlayan bu sürecin nasıl sonuçlanacağı bir bilinmezlik taşıyor. Sermaye sahiplerinin asimetrik bilginin olduğu piyasalardan çekildiği söylenebilir. Türkiye’den sermaye çıkışı olduğu için Dolar kuru yukarı yönde hareket ediyor.

Ayrıca Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin ve savaşın Türkiye’nin risk oranını arttırdığını söyleyebiliriz. Yakınımızda olan olayların ülke riskini artırmasının yanında ABD’nin olası politikaları ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin uyguladığı yüksek faiz oranları ile Türkiye’den sermaye çıkışlarının olduğu söylenebilir. Dolayısıyla bu senaryo içeresinde Dolar kurunun artmaması işten bile değil.

Özetlemek gerekirse Dolar kurunun dalgalanmasının çeşitli sebepleri olması ile birlikte öne çıkan ve piyasada fiyatlanan nedenler rejim tartışmaları ve Suriye’de gerçekleşen savaşın Türkiye risk oranını arttırması olarak söylenebilir. MB’nin müdahaleleri ile piyasada azda olsa rahatlama olsa da TL değer kaybetmeye devam edecekmiş gibi gözüküyor. 

dolar TL Dolar neden yükseliyor TL neden değer kaybediyor Merkez bankası TL Dolar Kuru
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası