Advert Advert Advert

Müfredatta Radikal Değişiklikler!

Müfredatta Radikal Değişiklikler!
Müfredatta Radikal Değişiklikler! Pınar Çürük -

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları müfredat düzenlemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan değişikliklerin 2016-2017 yılı yeni eğitim-öğretim'de yani 2017'nin Eylül ayında hayata geçirileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları müfredat düzenlemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan değişikliklerin  2016-2017  yılı yeni eğitim-öğretim'de yani 2017'nin Eylül ayında hayata geçirileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamalarına göre müfredat düzenlemelerinde ders sayıları daha aza indirgenip, derslerin içerikleri biraz daha  sadeleştirilecek.

Eğitime dair güncelleme, yenileştirme ve geliştirme gayretlerinin sonucunda yapılan ön çalışma programlarını askıya çıkarttıklarını belirten İsmet Yılmaz, yapılan ön çalışmaların görüşlere sunulup ortak bir süzgeçten geçirdiklerini ve artık hazır hale geldiğini ifade etti.

1,5 ve 9. sınıf öğrencileri yeni eğitim ve öğretim yılından itibaren düzenlenen müfredat ile derslerine başlayacaklar. TEOG, YGS veya LYS sınav sistemleri yapılan düzenlemelerden etkilenmeyecek.

Öğrenciler, öğretmenler, veliler,eğitim konusunda görüşü olan herkesten düzenleme ile birlikte yeni basılan kitaplarda rahatsız edici kelime veya kelime gruplarına rastladıklarında rahatsızlarını beyan edip, görüşlerini yahut önerilerini 10 Şubat 2017 tarihine kadar http://mufredat.meb.gov.tr adresinden bildirebilecekler. 20 Şubat 2017'de taslak çalışmalarının son hali teslim edilerek kitapların basımına geçilecek.

Finlandiya Örnek Alındı

Müfredatta yapılan değişiklikler  Finlandiya eğitim sistemi örnek alınarak düzenlemeye sokuldu. Kitaplarda daha az bilgi ile daha fazla başarı elde etmek amaçlanıyor. Dil,din, ırk ayrımcılık temalı ile ilgili herhangi bir şey kitaplarda yer almayıp artık girişimcilik, siber güvenlik, iş sağlığı ve güvenliği, verimlilik stratejisi, finansal okuryazarlık, ulusal fikri haklar gibi konulara daha fazla yoğunlaşılacak. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde, İkinci Dünya Savaşı sonrası konulara da yer verilecek. Tarih günümüze kadar kitaplarda yazacak ve öğrencilere anlatılacak.

Müfredatta yapılan değişiklikler Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz müfredat düzenlemeleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!