Dolar’ın Düşüşü Devam Eder Mi?

Dolar’ın Düşüşü Devam Eder Mi?

Dolar/TL paritesi son günlerde aşırı dalgalanmalar ile boğuşuyor. Bu durum ithalat yapanları, Dolar cinsinden borcu olanları ve genel ekonomik dengeyi rahatsız ediyor. Peki, birkaç gündür aşağı yönlü hareket eden Dolar yönü yukarı döner mi? Yoksa Dolar düşmeye devam eder mi?Dolar Daha Çok Düşer Mi?

Dolar/Türk Lirası kurunda son zamanlarda hızlı yükselişler olması ile birlikte aşağı yönlü hareketler de oluyor. Son bir hafta içerisinde 4’e merdiven dayayan Dolar son günlerde 3,72 seviyelerine kadar geriledi. Muhakkak ki Doların aşağı yönlü hareket etmesinin büyük etkeni Türkiye Merkez Bankası’nın piyasaya müdahale etmesi oldu.

TCMB’nin borç alabilme limitlerini düzenlemesi ile ve nitekim örtülü faiz yükseltmesi ile birlikte piyasalarda Dolar’ın ateşi biraz da olsa düştü. Türkiye Merkez Bankası’nın müdahalesi ile birlikte Dolar/TL kurunun düşmesinin ardından akıllara Dolar düşmeye devam eder mi sorusu ile yine dolar yükselir mi sorusu geliyor.

Piyasa beklentilerine bakılırsa Dolar/TL kurundaki düşüşün devam etmesi zor gözüküyor. Türk Lirası’nın değer kazanması kısa vadeli bir durum olmakla birlikte Dolar’ın tekrar yükselişe geçmesi bekleniyor. TCMB’nin piyasalara müdahalesinin fiyatlanmasının kısa vadeli bir fiyatlanma olduğunu söyleyebiliriz.

Dolar/TL kurunun 4’e merdiven dayaması nedenleri arasında ülkede artan risklerin ve anayasa oylamasının fiyatlanması yer alıyor. Fakat piyasalarda hali hazırda olası FED kararlarının ve Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasının fiyatlanmaması nedeniyle Dolar kurundaki düşüşün devam etmesi pek olası gözükmüyor.

Ayrıca Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin uyguladığı faiz oranı Türkiye’deki faiz oranlarının üstünde olması nedeniyle Türkiye’deki sermaye çıkışı devam edeceğinden Dolar’ın aşağı yönlü hareketinin devam etmesi zor gözüküyor. Dolar Dolar/TL kuru Türk lirası Dolar yükselir mi FED TCMB Dolar Düşer mi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?