Kepeği Önleyen Tarak

Kepeği Önleyen Tarak

50 yıldır boynuzdan tarak üreterek geçimini sağlayan Zeki Kutluca, oldukça faydalı olan kemik taraklara karşı ilgisiz kalınmasına şaşırıyor.Aslen Sivaslı olan emektar tarak ustası Zeki Kutluca, Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde mesleğini aktaracağı genç nesilleri bekliyor. Yıllardır yaptığı kemik taraklar ile geçimini sağlayan usta, yeni neslin mesleğe ilgisiz olmasına üzülmesinin yanı sıra dede mesleğinin sahipsiz kalmasına da üzülüyor.

Emek İstiyor

Mesleğinin incelikleri hakkında bilgi verirken geçmişten de bilgiler veren Kutluca, ‘’Bir zamanlar bu kemik taraklar genç kızların çeyizlerinin baş tacıydı. Kemik tarağı olmayan kız gelin gitmezdi. Biz eskiden manda boynuzundan tarak yapardık ve en güzel tarakta ondan olur. Ama şimdiler de ne manda boynuzu bulunuyor ne de bu işi yapan tarak ustası bulunuyor. Şimdi benimde dışımda bu mesleği yürüten ülkede 3 – 5 kişi ancak var.‘’ dedi. Kutluca’nın verdiği bilgiye göre, tarak yapılmak için seçilen boynuzlar 2 yıl kadar kurumaya bırakılıyor. Daha sonra boynuzların arası açılıyor ve tarak haline getirilmeden defalarca zımparalanıyor.

Kemik Tarağın Faydası

Günümüzdeki değişimler kişileri farklı alanlarda ilerlemeye sevk ediyor. Böyle olunca da eski mesleklere pek fazla ilgi de gösterilmiyor. Şimdiye kadar 21 çırak yetiştirdiğini ancak bunların hiçbirinin mesleğe devam etmediğinin altını çizen emektar usta, mesleği devam ettirmek için kendi memleketinden Antalya’ya göç ettiğini ancak burada da insanların kemik tarak hakkında bilgi sahibi olmadığı için ürünleri satmak için yine Sivas’a gönderdiğini söylüyor.

Kemik tarağın faydalarını sayan Kutluca, ‘’Kemik tarak plastik taraklara benzemez, el yapımı, bir usta sabahtan akşama en fazla 10 tane yapabilir. Kullanılan naylon taraklar elektriklenme yapıyor, saçları kırıyor. Kemik tarakta bunlar olmaz. Hem elektriklenmeyi ve kepeklenmeyi önler hem de saçı besler’’ dedi.

 Döşemealtı kemik tarak kepek emektar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?