Ana SayfaSigortaTrafik Sigortası İle Kasko Arasındaki Farklar

Trafik Sigortası İle Kasko Arasındaki Farklar
T

-

Trafik Sigortası Nedir?

Türkiye’de maalesef trafik kazası oranı çok fazladır. Trafik kazalarının çok olması nedeniyle kaza sonucunda 3. kişilerde meydana gelen maddi ve manevi zararları karşılayan trafik sigortası ülkemizde zorunludur.

Zorunlu trafik sigortası araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu, hasarlı trafik kazalarında karşı tarafın maddi ve manevi zararlarını karşılayan sigorta türüdür. Trafik sigortası aracın sahibinin masraflarını karşılamaz, 3. Kişilerin masrafını karşılar. Ayrıca trafik sigortası yaptırılmaması halinde araç bağlanır yani araç trafikten çekilir.

Kasko Nedir?

Otomobil sigortası çeşitleri arasında yer alan kasko, herhangi bir motorlu kara taşıtını hasara uğrama, yanma, çalınma gibi çeşitli durumlara karşı korumaktadır. Araçta oluşan herhangi bir hasara karşı kasko kapsamında tazminat alabilmek için hasarın sigortalı iradesi dışında olması gerekir.

İsteğe bağlı olan kasko hasarlı kaza durumunda 3. kişilerin hasarını karşılamaz sadece sigortalı aracın hasarlarını karşılamaktadır. Ayrıca kasko poliçede aksi belirtilmemiş ise sadece Türkiye’de geçerlidir.

Trafik Sigortası İle Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Kasko isteğe bağlıdır, trafik sigortası zorunludur.
  • Trafik sigortası karşı tarafın masraflarını karşılar, kasko sigortalı aracın masraflarını karşılar.
  • Zorunlu trafik sigortası limitleri devlet tarafından belirlenir ve sabittir. Kasko poliçelerinde yer alan teminatlar aracın rayiç bedeli üzerinden hesaplanır.
  • Trafik sigortasının hasarsızlık indirimi %20 civarındadır. Kaskonun hasarsızlık indirimi %65’lere kadar ulaşır.
  • Trafik sigortasının teminat altına aldığı durumlar kısıtlıdır, kaskonun teminat sağladığı hasar çeşitleri fazladır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol