Ana Sayfa Sigorta Trafik Sigortası İle Kasko Arasındaki Farklar

Trafik Sigortası İle Kasko Arasındaki Farklar

-

Trafik Sigortası Nedir?

Türkiye’de maalesef trafik kazası oranı çok fazladır. Trafik kazalarının çok olması nedeniyle kaza sonucunda 3. kişilerde meydana gelen maddi ve manevi zararları karşılayan trafik sigortası ülkemizde zorunludur.

Zorunlu trafik sigortası araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu, hasarlı trafik kazalarında karşı tarafın maddi ve manevi zararlarını karşılayan sigorta türüdür. Trafik sigortası aracın sahibinin masraflarını karşılamaz, 3. Kişilerin masrafını karşılar. Ayrıca trafik sigortası yaptırılmaması halinde araç bağlanır yani araç trafikten çekilir.

Kasko Nedir?

Otomobil sigortası çeşitleri arasında yer alan kasko, herhangi bir motorlu kara taşıtını hasara uğrama, yanma, çalınma gibi çeşitli durumlara karşı korumaktadır. Araçta oluşan herhangi bir hasara karşı kasko kapsamında tazminat alabilmek için hasarın sigortalı iradesi dışında olması gerekir.

İsteğe bağlı olan kasko hasarlı kaza durumunda 3. kişilerin hasarını karşılamaz sadece sigortalı aracın hasarlarını karşılamaktadır. Ayrıca kasko poliçede aksi belirtilmemiş ise sadece Türkiye’de geçerlidir.

Trafik Sigortası İle Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Kasko isteğe bağlıdır, trafik sigortası zorunludur.
  • Trafik sigortası karşı tarafın masraflarını karşılar, kasko sigortalı aracın masraflarını karşılar.
  • Zorunlu trafik sigortası limitleri devlet tarafından belirlenir ve sabittir. Kasko poliçelerinde yer alan teminatlar aracın rayiç bedeli üzerinden hesaplanır.
  • Trafik sigortasının hasarsızlık indirimi %20 civarındadır. Kaskonun hasarsızlık indirimi %65’lere kadar ulaşır.
  • Trafik sigortasının teminat altına aldığı durumlar kısıtlıdır, kaskonun teminat sağladığı hasar çeşitleri fazladır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,263BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler