Ana Sayfa Gündem Kasko Fiyatlarına Büyük Zam Yolda!

Kasko Fiyatlarına Büyük Zam Yolda!

-

2016 yılının son 2 ayından başlamak üzere adeta uçuşa geçen döviz kuru, pek çok alanda vatandaşın karşısına zam olarak çıktı. Bilhassa ithal ürünlerin fiyatı aşırı derecede artış gösterdi. Dolar ve Euro ile ülkemize gelen malların maliyeti artınca satış rakamları da arttı.

Döviz kurundaki artış otomotiv sektörünü de derinden etkiledi. Otomotiv sektöründe de fiyatlar genelde dövize bağlı olduğu için yükselişe geçti. Ayrıca otomotiv parçalarında da yanı durum yaşandı. Otomotiv yedek parçalarının fiyatlarının artış göstermesi, sigorta ve kasko fiyatlarının da yükselişe geçmesine neden oldu.

Kaskoya Zam Yüzde 30 Olacak!

Türkiye Sigorta Birliği ve Sigorta Bilgi Merkezi’nden alınan verilere göre, araç sigortaları kasım ayından bu yana geçen 2 aylık sürede ortalama 600 Türk Lirası’ndan 660 Türk Lirası’nın üzerine çıktı. Araç sigortalarındaki artış ortalama yüzde 10 seviyesinde olurken, kasko fiyatlarındaki artışın bunun çok üzerinde gerçekleşeceği belirtiliyor.

Hali hazırda ülkemizde ortalama kasko fiyatının bin Türk Lirası olduğu belirtilirken, kısa vadede kasko fiyatlarına en az yüzde 30’luk bir zam gelmesi bekleniyor. Kasko fiyatlarına gelecek zammın akabinde ortalama kasko fiyatının bin liradan bin 300 Türk Lirası seviyesine çıkacağı ön görülüyor.

Sigorta acentelerinin şu anda kasko fiyatlarına yüzde 5 ila yüzde 10 aralığında zam yaptıkları belirtilirken, zam oranının kısa vadede artış göstermesinin ana nedeni olarak döviz kurundaki değerlenmenin durmayışı gösteriliyor. Sigorta firmalarından gelen açıklamalar, yüzde 30’luk zammın dahi zararlarını karşılamayacağı yönünde. Yüksek döviz kurunun şirketlere ekstra maliyetler çıkarttığını belirten acenteler, 2016 yılı baz alındığında sigorta ve kasko nedeniyle muhataplara yapılan ödemelerin artan döviz kurundan kaynaklı olarak 2 milyar Türk Lirası düzeyinde artış göstereceğinin altını çiziyorlar. Yedek parçaları pahalan araçlar için alınan sigorta ve kasko ücretlerinin yeterli olmadığını belirten acenteler, bir yandan da vatandaşların bu ücretleri dahi pahalı bulduğundan dert yanıyorlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,262BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler