Nakit Kredilerde Ani Yükseliş!

0

Nakit Kredilerde Ani Yükseliş 2015 yılı verilerine göre Yüzde 30 civarında bir artış gösterildiği görülmesi henüz yılın ilk iki ayında kendini göstererek 1 Trilyon 775 milyar civarlarına ulaştığı bildirildi.

NAKİT KREDİ ORANLARI YÜKSELDİ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre finansal şirketlerin ve bankaların hazır olarak kullanıma sunduğu özel faktoring hizmetlerinde puan olarak 9 puan bir artış olduğu şeklinde yorumlandı. Bankalarca ve finans şirketlerince hazırlanacak olan tasfiyelerde ise nakit kredi oranlarının Yüzde 2,9 seviyelerine geldiği açıklandı.

EN FAZLA ORAN KONUT KREDİSİNDE

Hazırlanan raporlar ile birlikte sunulan brifingde bankaların kullanıma açtığı Nakit Kredilerde Ani Yükseliş içinde yer alan ihtiyaç kredisi yüzde 39, konut kredileri Yüzde 37, Yüzde 8’i taşıt kredisi ve Yüzde 19’unun ise kredi kartı ile gerçekleştiği bilgisine ulaşıldı. Finansal şirketler ile birlikte bankalarca nakit kredi kullanımı yapılan kişi sayısındaki artışın ise geçen yılki verilere göre 2 milyon artış gösterdiği, böylelikle kişi sayısının 28 milyona ulaştığı bildirilmiş oldu. Konut kredilerindeki bu seneki düşüş ise yine kredi kartı oranlarının artması ile birlikte aynı seviyeleri koruduğu imajını gösterse de, finans şirketlerince verilen özel kredilendirmelerin yüksek seviyelere ulaştığı bildirildi. Sektörel olarak değerlendirmelerde ise bu sene inşaat sektöründeki azalmanın nakit desteğin, turizm sektöründeki yükselme ile yer değiştiği görülüyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın