Ana Sayfa Sigorta Bankacılar BES’e Hayır Dedi!

Bankacılar BES’e Hayır Dedi!

-

2017 yılının en ses getiren çalışmalarından biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik geçişler ocak ayının başından itibaren uygulamaya başlandı. Yeni yıldan itibaren binin üzerinde işçi çalıştıran 450 şirket sisteme geçiş yaptı.

BES’e otomatik geçişler yapılmasına rağmen henüz çalışanların maaşlarında bir eksilme olmadı çünkü kanuna göre maaşlar ödendikten 1 gün sonra maaşın binde 3’ü otomatik olarak kesilip emeklilik şirketine aktarılıyor. Bu yüzden çalışanlar BES’in maaşlarından net kesilen tutarı şubat ayında öğrenmiş olacaklar. Ülke genelinde sayısı 39 bin 77 kişi olan maaşını aylık çalışmanın öncesinde peşin olarak alanlar ise yasa gereği BES’e otomatik kayıt yapmış oldu.

Yüzde 55 İlk Haftalarda Caydı

Emeklilikte çift maaş almayı sağlayacak BES’den cayma hakkını kullananların sayısı da oldukça yüksek. Sisteme giriş yapan BES’lilerin yüzde 55’i ikinci hafta dolmadan cayma hakkını kullanmayı tercih etti. Verilen bilgilere göre otomatik sistemden çıkmak isteyenler ise bankacılar. Ziraat ve Halk Bankası çalışanları ile Kuveyt Türk Bankası çalışanları, çalıştıkları bankalar tarafından işveren katkılı BES’e dahil oldukları için otomatik BES’den çıkmayı tercih ettiler. Sayı olarak 21 bin civarı olan cayanlar grubunun net sayısı şubat ayında belli olacak. Şubat ayında otomatik BES’e geçen 2 milyon kişinin tavrı ile BES’in akıbeti açığa çıkacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,250BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
30TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler