Sicil Affı Geldi, Kara Liste Geçmişte Kaldı!

0

Ülke genelinde yatırımcıdan, ihracatçıya kadar pek çok kişiyi ilgilendiren kara liste tarihin tozlu sayfaları arasında kaldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen kanuna göre kara listedekilere af geldi.

Kara Liste Nedir?

İş hayatındaki pek çok kişiyi de yakından ilgilendiren kara liste; bankaların, kendilerinden hizmet alan tüketicilerin kredi, kredi kartı borcu ya da kıymetli evraklarını ödeme konusunda sıkıntı yaşaması durumunda Merkez Bankası’na bildirmesi sonucu oluşur.

Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

TBMM’de kabul edilen ‘’ Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın kabul edilmesi ile birlikte, gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyette bulunan yada bulunmayan ayırt etmeksizin, karşılıksız çıkan çek, senet, ödenmeyen kredi kartı borçları , zamanında ödenmeyen krediler gibi sorunlar yüzünden haklarında Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne bilgi verilen kişiler sicil affından faydalanarak kara listeden isimlerini sildirebilecekler.

Kara Listeden İsim Nasıl Silinecek?

TBMM’de kabul edilen yasa tasarısının kapsamında olan vatandaşlar düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren 6 aylık zaman dilimi içerisinde borçlarının tamamını ödedikleri ya da yeniden yapılandırma yaptıkları taktirde geçmişteki düzensiz ödemelerinden kaynaklı bulundukları listeden silinecekler.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın