Yılmaz: 96 Bin 68 Öğretmen İhtiyacı Mevcut

0

Binlerce öğretmen adayı, önümüzdeki ay içinde öğretmen atamalarının olup olmayacağını meraklı gözlerle beklemekte. Şubat ayında olması beklenilen atamalar ile ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan son dakika bilgisi geldi. Şubat ayındaki atama sayılarının Maliye Bakanlığı, Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir araya gelerek konuşulup, tartışılması ve sonrasında ortak bir sonuca varılması sonucunda açıklanacağı bildirildi.

Takriben 60 bin personel atamasının yapılacağı ve bunların hepsinin 1 yıl içinde gerçekleşeceğini söyleyen İsmet Yılmaz, bu atamalar kapsamında polis, doktor, hakimlerin de dahil olduğunu ancak şu anlık atama konusunda nasıl bir dağıtım yolu izleneceğinin belirlenmediğini ifade etti.

2016 Yılı Kasım Ayı İtibariyle 96 Bin 68 Öğretmen Atamasına İhtiyaç Var

İsmet Yılmaz’ın geçen aylarda Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili Zühal Topçu’nun yazılı takririni cevaplayarak ülkedeki öğretmen gereksinimlerinin ilk olarak kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler ile giderildiğini ifade etti.

İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında 2016 yılı Ekim ayındaki sözleşmeli öğretmen adaylarını atama zamanında; sözleşmeli öğretmenliğe 14 bin 873, etüt eğitim kurumları ile dershanelerde çalışan personellerin sözleşmeli öğretmen adaylarına ilişkin atamaların ise 3 bin 633 olmak üzere toplamda gerçekleşen sözleşmeli öğretmen adaylarının atamasının 18 bin 506 olduğunu açıkladı.

İsmet Yılmaz ayrıca, 2016 yılındaki hesaplanan Kasım ayı veri bilgilerine göre, ülkenin büyük bir kısmında bulunan öğretmenlerin veri rakamları 832 bin 26 iken, net olarak öğretmen gereksiniminin ise 96 bin 68 olarak açıklandığını ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın