Büyükanneye Destek İstanbul ve Bursa ile Başlıyor

0

Bir süredir gündemde olan büyükanneye çocuk bakım maaşı hakkında açıklamalarda bulunan Mehmet Müezzinoğlu, suistimallerin önüne geçmek için çalışan annede geçmişe dönük bir yıllık çalışma şartı aranabileceğinin sinyallerini verdi.

Desteğin Zamanı Henüz Net Değil

Büyükannelere teşvik maaşı hakkında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, suistimaller oluşabileceğini ve bunun önüne geçmek için çalışan annelerden geçmişe dönük en az 1 yıllık çalışma şartı istenebileceğini, kriterlerin netleşmesinden sonra pilot uygulama için zaman kaybetmeden başlanacağını söyledi.

Her Yıl 1,3 Milyon Doğum

Çalışan bayanların iş hayatına dönmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, her yıl yaklaşık olarak 1,3 milyon doğum gerçekleştiğini özel sektör ve kamuda çalışan kadınları oranın da yüksek olduğunu bu teşvik ile kadınların ekonomideki yerinin korunacağını söyledi. Henüz teşvikin kaç yıl devam edeceğine dair net bir tarih yok ancak pilot uygulama İstanbul ve Bursa’da kısa süre içerisinde başlayacak.

Kriterler Net Değil

Konu hakkında çalışmaların halen devam ettiğini belirten Müezzinoğlu, ‘’ Pilot uygulama başlamadan kriterler netleşecek. Henüz tam bir sonuca ulaşmadık. Belki büyük anneler için yaş kriteri koyulabilir ya da anneler için geçmişe yönelik çalışma şartı. Pilot uygulama esnasında karşılaşılan durumlar da kriterlerde değişiklik oluşmasına neden olabilir. Süreç başlayınca her şey daha net olacak’ ’dedi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın