İşsizlik Maaşına Zam!

0

Belirli bir süre çalıştıktan sonra işinden ayrılmak zorunda kalan kişilere ödenen işsizlik maaşıyla ilgili çeşitli düzenlemeler yapıldı. Mevcut sistemle ilgili bazı değişikliklerin yanı sıra, zam yapıldığı da belirtiliyor.

2.100 Liraya Çıkarılacak!

Mevcut sistemde, işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken, kendi istek ve kusuru dışında işinden ayrılmak zorunda kalanlar, son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik primi ödemek kaydıyla işsizlik maaşı alıyor. Bu arştı taşıyanlara 10 ay boyunca işsizlik maaşı ödeniyor.

İşsizlik maaşı, şu anda, damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 653 Tl, en yüksek 1.307 TL seviyesi civarındaydı. Bu sitsem değişecek ve çalıştığı yerden 3.000 TL maaş alan bir kişinin alacağı işsizlik maaşı 2.100 TL olacak.

Prim Ödemeye Esneklik!

Yeni düzenlemeyle birlikte, prim ödeme şartına da esnetme getirilecek. Buna göre son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı 300 güne, işten ayrılmadan önce 120 gün olan eksiksiz ödeme prim süresi de 30 güne düşecek. İşsizlik maaşı süresinin 10 aydan 15 aya çıkarılacağı belirtilirken, şu anda en düşük işsizlik maaşı 653 TL iken, bu rakam 1.300 TL olarak belirlenecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın