Ana SayfaGündemGazprom, Doğalgaz Dağıtım Rekoru Kırdı

Gazprom, Doğalgaz Dağıtım Rekoru Kırdı
G

-

Rus enerji şirketi Gazprom, gün içerisinde yaptığı 635 milyon metreküplük doğalgaz sevkiyatı ile birlikte rekor kırdığını duyurdu.

Gazprom’dan yapılan açıklamaya göre 26 Ocak 2017 tarihine ihraç edilen 635 milyon metreküplük doğalgaz, Gazprom şirketi tarihinin en yüksek doğal gaz ihracı olduğunu bildirdi. Mavi Akım, Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hatları üzerinden tam kapasite ile çalışarak aktarımın gerçekleştirildiğini bildiren şirket, Avrupa tarafından ihraç edilen doğalgaz miktarının geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da artmaya devam ettiğine dikkat çekti Gazprom İcra Komitesi Başkanı ve CEO’su Aleksey Millet tarafından yapılan açıklamada Avrupa’da ihtiyaç duyulan doğalgazın yüzde 34’lük kısmının Gazporm tarafından karşılandığına vurgu yaptı.

Gazprom’un dağıtım yaptığı ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Mavi Akım ve Batı Hattı boru hatları üzerinden Türkiye’ye doğalgaz aktarımı yapan Gazporm, her yıl 30 milyar metreküplük doğalgaz ithali gerçekleştirerek, Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının önemli bir kısımını da karşılıyor.

Rusya’nın en büyük şirketi olarak bilinen Gazprom, aynı zamanda dünya genelinde en fazla doğalgaz çıkartan kurum olarak da kayıtlara geçmiştir. Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Dimitri Medvedev’in yaptığı tahminlere göre, 2017 yılı içerisinde Gazprom’un sahip olduğu hisse değeri 4’e katlanarak bir trilyon dolara ulaşacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,349TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol