Sigara Denetimleri İçin Yeşil Dedektör Geliştirildi

0

Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay tarafından ortak yürütülen sigara yasağı kapsamında vatandaşlarında rahatsız oldukları durumlarda gerekli şikayetleri yapabilmeleri adına yeşil dedektör uygulamasının geliştirildiği açıklandı. 

Hükümet tarafından sağlığı etkilememesi ve koruması adına sigara mücadele dönemi başlatıldı. Sigara kullanımının giderek yaygınlaşması ve sigara kullanım yaşının düşmesini engellemek amacıyla başlatılan uygulama, sigara içmeyen vatandaşların sağlığının da korunmasını amaçlamak üzere geliştirilmeye başlandı. Bu durum karşısında kapalı mekanlarda sigara içimine kısıtlama getirilmişti. Mekanların bahçe diye tabi edilen ancak kapalı mekanlarında da yeni  yılla birlikte sigara içiminin kısıtlanmasına karar verildi. 

Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay tarafından ortak yürütülen çalışma sonrasında mekanların bahçe kısımlarında da kapalı olması halinde sigara içmeyenlerin sağlığını tehlikeye atmamak adına sigara kullanımının cezalandırılmasına karar vermeleri dikkat çekmişti. Yeni sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte uyarıların ve ceza işlemlerinin nasıl belirlenip gerçekleştirileceği merak konusu haline gelmişti. Bunun üzerine sigara ile mücadele döneminde vatandaşlarında durumu denetlemeleri ve yetkililere yardımcı olmaları adına yeni bir çalışma gerçekleştirildi. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından tanıtımı gerçekleştirilen yeni uygulamanın bir akıllı telefon uygulaması olduğu belirlendi. Akıllı telefon uygulamasını telefonlarına indiren vatandaşlar sigara yasağını ihlal eden mekanlarla karşılaştıkları ve kendi sağlıklarını da olumsuz etkileyen durumlar tespit ettikleri takdirde uygulamaya girerek tek tuşla sisteme mekanın konumunu girebilecekler. Bu durum karşısında yetkililer ihbar edilen konum gereğince gerekli yerlere hızlı bir şekilde ulaşarak kontrolü sağlayabilecekler ve sonrasında yasakların belirlenmesi ile gerekli cezai işlemlerin uygulanmasını sağlayabilcekler. Sistem tüm vatandaşların kullanımına açılacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın