Ana SayfaEkonomiKurtulmuş, Fitch Ratings Notunu Yorumladı

Kurtulmuş, Fitch Ratings Notunu Yorumladı
K

-

Cuma akşamı borsaların kapanması ile birlikte açıklanan Fitch Ratings Kredi Notu, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş tarafından yorumlandı.

Türkiye’nin ekonomik dengelerinde herhangi bir sorun olmadığını dile getiren Kurtulmuş, not kararlarından ziyade ekonomik dinamiklerin önemli olduğunu vurguladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cuma akşamı Türkiye borsalarının kapanması ile birlikte Fitch Ratings tarafından açıklanan kredi notu hakkında bir takım yorumlamalarda bulundu. Ekonomik dinamikler de yer alan gerçekliğin ve doğruluğun önemli olduğunu dile getiren Kurtulmuş bu sürecin sakin bir şekilde devam ettirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

CNN Türk tarafından canlı yayınlanan ekonomi gündeminde konuşan Kurtulmuş, hem Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir”den “durağan”a düşürmesi ile ilgili, hem de ekonomik gündem ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu.

Not indirme ve yükseltme işlemlerinde farklılık yaratılmaması gerektiğini ve bu süreçlerin sakin bir şekilde karşılanarak rölantide devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye’nin makroekonomik dengelerinde bir sorun olmadığını ve Türkiye’nin ekonomik dinamiklerinin büyümekte olduğunu sözlerine ekledi.

“Çok Etkisi Olmayacaktır”

Derecelendirme kuruluşlarının Türkiye hakkında yaptığı puan düşürme kararının çok bir etkisinin olmayacağını düşündüğünü dile getiren Kurtulmuş, bu kuruluşların kısmen siyasi davranışlara büründüklerini dile getirdi. Türkiye’nin üzerinde uluslararası bir oyunun hüküm sürdüğünü vurgulayan Kurtulmuş, döviz üzerindeki baskının Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak üzere yapıldığını vurguladı.

Muhabirler tarafından Kurtulmuş’a yöneltilen “Bu oyunları oynayanlar kim?” sorusuna ise işin arkasında kimin olduğunu bilmedikleri cevabını veren Kurtulmuş, Türkiye’nin bölgede güçlü bir konuma sahip olduğunu ve üzerine oynanan oyunları bozacağını söyledi. Ekonomik alanda Türkiye’yi ciddi bir şekilde köşeye sıkıştırmak istediklerini dile getiren Kurtulmuş, ekonomik dengelerin bozulmadan, üretim gücünün artmasının; tüm sorunları bertaraf edeceğini dile getirdi.

Özel Sektörün Borcu Doları Yükseltiyor!

Türkiye’de döviz kurlarının son zamanlarda sürekli artış içinde olmasının sebebi olarak özel sektörde mevcut olan borç durumu olduğunu dile getiren Kurtulmuş, erken seçim konusunda da öyle bir ihtimal olmadığı dile getirerek, ekonomik alanda istikrar sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol