Ana SayfaEkonomiEkonomik Güven Endeksi Düşüşte

Ekonomik Güven Endeksi Düşüşte

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  2016 yılının Aralık ayını yüzde 89,2 ile kapatan ekonomik güven endeksi, bu ay yüzde 3.9 oranında gerileyerek yüzde 85,7 oranına düştü.

  Tütekici güven endeksi, mevcut tüketicilerin ülke ekonomisi ile alakalı değerlendirmeleri ve yaptıkları harcamalar ile davranışlarını ölçmektedir. Dünya üzerindeki tüm ülkelerde, ekonomide yaşandan değişim ve gelişimleri yakın takibe alınmasında yardımcı olan bu endeks, ekonomide yaşanabilecek büyümeyi tahmin edebilme aşamasında mantıklı fikirler üretmeye yardımcı olmaktadır. Ekonomik güven endeksi ise, üreticiler ile tüketicilerin arasında meydana gelen ilişkiyi temel alarak ortaya çıkartılan bir endeks olarak bilinmektedir.

  Ocak ayı içerisinde gerçekleşen ekonomik güven endeksinde yaşanan düşüş,; inşaat, perakende ticaret, imalat sanayisi ve hizmet sektöründe yaşanan güven endeksleri düşüşleri ile doğru orantılı olarak ortaya çıktı. Tütekici güven endeksinin, 2016 yılının Aralık ayına oranla yükselmesi her ne kadar iç rahatlatan bir kriter olsa da; sektör bazlı ekonomik güven endeksi düşüşü engelleyemedi. Ocak ayında tüketici güven endeksi 66,9 değerinde olurken; hizmet sektörü güven endeksi 87,5’a, imalat sanayisi güven endeksi 100,5’e, inşaat sektörü güven endeksi 74,8’e, perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 95,9 değerine düştü.

  Düşüş Oranları Azaldı

  2016 yılının Aralık ayı ile 2017 yılının Ocak ayı karşılaştırıldığı, her ne kadar endekslerde yaşanan düşüş devam ediyor olsa da, bazı endekslerde ivmede bir azalma olduğu gözden kaçmadı. Aralık ayında Kasım ayına oranla yüzde 6,2 oranında düşen ekonomik güven endeksi, Ocak ayında Aralık ayına oranla yüzde 3,9 oranında düştü. Tüketici güven endeksi Aralık ayında yüzde 8 oranında düşmüşken, Ocak ayında yüzde 5,6 oranında artarak, iç rahatlattı.

  İmalat sanayisi güven endeksi, Aralık ayında yüzde 3,7 oranında düşmüşken, Ocak ayındaki düşüşü yüzde 3 oranında oldu. Hizmet sektöründeki düşüş ise, geçtiğimiz aylara oranla biraz daha ivmelendi. Aralık ayında yüzde 3,5 oranında düşüş yaşayan hizmet sektörü güven endeksi, Ocak ayında yüzde 6,2 oranında düşüşe geçti. Aralık ayında perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,1 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,5 oranında yükselirken, Ocak ayında perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,2 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında düşüşe geçti.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,241TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

  Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

  Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

  Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

  Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

  Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

  Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

  Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...

  Vakıf Katılım Arge Mühendisi Alımı Yapacak!

  Vakıf Katılım Bankası tarafından yayımlanan banka iş ilanlarına göre İstanbul'da görevlendirilmek üzere Araştırma Geliştirme...

  Bakan Bilgin’den EYT için Yeni Açıklama: Tüm Haklarını Toplu Alabilecekler!

  Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katılmış olduğu bir canlı yayın programında Emeklilikte...