Fındık Tekrar Düşüşte!

0

Geçtiğimiz günlerde artışa geçen fındık fiyatları, üreticileri umutlandırmaya başlasa da, bu hafta itibariyle tekrar düşüşe geçti.

Geçtiğimiz hafta fındık fiyatları serbest piyasada şehir şehir 12-14 Türk Lirası bandına çıkmıştı. Bu artış bir çok üreticinin yüzünün gülmesine ve önümüzdeki sezon için umutlanmasına sebep olmuştu. Lakin bu hafta itibariyle ani bir düşüş yaşayan fındığın kilosu 10 Türk Lirası’na kadar gerileyince, üreticinin hayalleri de suya düştü.

Fındıkta geçtiğimiz hafta yaşanan fiyat artışının, fındık üreticileri tarafından sevinçle karşılandığını dile getiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 12-14 Türk Lirası bandına çıkan fındığın bu hafta tekrar 9-10 Türk Lirası bandına düşmesini büyük bir hayal kırıklığı olarak yorumladı.

50 randımanlı fındık fiyatları üzerinde yoğun bir değişim olduğunu dile getiren Soydan, fındık fiyatlarında yaşanan ani düşüşü “anlamsız” olarak tanımladı. Ülke genelinde hakim olan kar yağışları sebebiyle üreticilerin pazara fındık ulaştırmakta zorlandığını dile getiren TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, pazara yeni ürün girmediği halde fiyatlarda yaşanan düşüşün anlamsız olduğunu aktardı. Önceki sezon dışı dönemlerde, yeni ürün pazara gelmediği taktirde fiyatların sürekli yükseldiğini aktaran Soydan, bu hafta gerçekleşen fiyat düşüşünde bir anormallik olduğunu dile getirdi.

Fındık sezonunun kapanmasına 4 ay gibi kısa bir süre kaldığını dile getiren Soydan, bir çok üreticinin elinde halen tonlarca fındık olduğunu dile getirdi. Yeni sezona giriş aşamasında üreticilerin ellerindeki fındık stoklarını bitirmek istediklerini aktaran Soydan, fındık fiyatlarının hızlı bir şekilde istenilen düzeye gelmesi gerektiğini vurguladı. Üreticiler, fındığı elden çıkartma aşamasında zorlandıkları için önümüzdeki sezon itibariyle artık stok yapmamayı düşünmeye başlarken, Soydan fındık alıcılarının bu durumu hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmaları gerektiğini vurguladı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın