Kış Turizmcisinin Yüzü Gülüyor!

0

Kar yağışının etkili olması ve sömestr tatilinin birleşmesi sonucunda kar tatili yapmak isteyenlerin sayısı artarken doluluk oranları şaşırttı.

Türkiye ekonomisinde yaşanan sıkıntılar, dış güçlerle yaşanan sorunlar ve terör olayları son iki yıldır özellikle turizmin olumsuz etkilenmesine neden olurken bu anlamda pek çok kayıp verildi. Ancak bu kış kar kalınlığının ve yağışların beklenilen seviyenin de üzerine çıkması ve ara tatilin gerçekleşmesi kar turizmini çok daha farklı boyutlara ulaştırmaya başladı. Kış turizmi gerçekleştiren işletmelerin yüzü son zamanlarda hiç olmadığı kadar gülmeye başladı. Yapılan incelemeler sonrasında kayak merkezlerinde rezervasyon ve doluluk oranlarının gittikçe arttığı, oranların yüzde 95 seviyelerine kadar çıktığı belirlendi. 

Özellikle merkezi olan ve İstanbul’a yakın olarak bilinen Uludağ, Kartalkaya, Kartepe gibi kayak merkezlerinde rezervasyonlarla birlikte doluluk oranlarının kapasiteyi de aştığı, günü birlik olarak da yapılan çeşitli ziyaretler sonrasında bakıldığı zaman neredeyse boş yer kalmadığı belirlendi. Tüm bunların üzerine gecelik fiyatlar merak konusu oldu. Verilecek olan hizmete bağlı olarak tam hizmet almak ve kaliteli bir konaklama yaşamak isteyenler için özellikle Kartalkaya’da gecelik fiyatlar 200 liradan başlayarak verilen hizmet kalitesine göre 900 liraya kadar çıkmaktadır. 

Özellikle merkezlere yakın olan otellerde rezervasyonlu konaklamalarında dolduğu ve arayan pek çok tatilcinin hayal kırıklığına uğradığı belirlendi. Türkiye turizmini son dönemlerde iç pazarın ayakta tuttuğu belirlendi. Turizmciler tarafından yerli turistleri kaybetmemek adına gerçekleştirilen çeşitli kampanyalar ve fiyatlandırmalar sonrasında daha önce yabancı turizm konusunda ısrarcı olan yerli turistlerin tatillerini Türkiye’de geçirmeye başlamaları dikkatlerden kaçmadı. Kar tatilinin etkisinin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version