Putin’den Türk Akımı Projesine Onay Çıktı

Bir süredir görüşülen Türk Akımı projesi için çalışmaların tamamlandığı duyurulmuştu. Bunun ardından Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından konu hakkında ilk açıklama geldi. 

Uzun bir süredir görüşülen Türk Akımı projesinin Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin çok farklı bir boyuta taşınmasına neden olacağı ifade edilmişti. Bunun ardından konu hakkında doğalgaz taşımacılığı için gerçekleştirilecek olan  uygulamanın daha farklı ekonomik ve siyasal sonuçlara neden olacağı bu yüzden iki ülkeninde durumdan karlı bir şekilde çıkmasını sağlayacağı belirtilmişti. Yapılması planlanan çalışmanın Rusya cephesinden nasıl karşılanacağı merak konusu haline gelirken bugün gelen haberler sonrasında olumlu karşılandığı belirtildi. 

Türk Akımı projesi ilk olarak rusya’da alt meclis kanadı olarak isimlendirilen Duma tarafından olumlu bir şekilde karşılanmıştı. Federasyon Konseyi tarafından çalışmanın 20 Ocak tarihinde görüştükten sonra 1 Ocak tarihinde sorunsuz bir şekilde imzaladığı ortaya çıkmıştı. Bunun ardından devlet başkanı Vilademir Putin tarafından konu hakkında nasıl bir karar verileceği merak konusu haline gelmişti. Bugün gelen bilgiler sonrasında Türk Akımı projenin devlet başkanı Putin tarafından imzalandığı açıklandı. 

10 Ekim 2016 tarihinde iki ülke arasında anlaşmanın ilk adımı atılarak konu hakkındaki belge imzalanmıştı. Bunun ardından tamamen onaylanan proje sonrasında Karadeniz’in derinliklerinden başlatılacak bir boru hattı sonrasında doğalgaz tüketiminin sağlanması bekleniyor. Ancak ilerleyen zamanlarda iki adet boru hattının inşasının gerçekleştirilmesi ve toplam taşıma kapasitesinin 15.75 milyar metreküp olması amaçlanıyor. Bir boru hattı üzerinden Türkiye için doğalgaz taşımacılığının yapılması planlanırken ikinci boru hattı üzerinden Avrupa’ya taşımacılığın yapılması sağlanacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.