Erdoğan Konuştu Dolar Yükseldi

Erdoğan Konuştu Dolar Yükseldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kredi faizlerini eleştiren konuşmasının etkisi ile Dolar/TL kuru akşam saatlerinde hızlı bir yükseliş yaşadı. Ayrıntılar Haberimizde!Dolar/TL Kuru Akşam Saatlerinde Hızlı Yükseldi

Dolar/TL kuru son dönemlerde Türkiye Merkez Bankası’nın likidite yönetimiyle piyasaya müdahale etmesi ve FED’in Mart ayında faizleri artırmayacağı beklentisinin oluşması ile yönünü aşağıya çevirmişti ve haftanın ilk işlem gününde 3,67 seviyesine kadar gerilemişti. Son zamanlarda gelişen ülke para birimlerinden pozitif ayrılan Türk Lirası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusunda söylemlerinin etkisi ile gün içerisinde Dolar karşısında değer kaybetti.

Dolar/TL kuru Dolar’ın küresel piyasalarda değer kazanması ile haftanın ikinci işlem gününe yükselişle başladı. Türk Lirası’nın değer kaybı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankaların kredi faizini eleştiren söylemlerinin etkisi ile akşam saatlerinde hızlandı ve Dolar/TL kuru akşam saatlerinde 3,70 seviyesinin üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından önce Dolar/TL kuru 3,72 seviyesinin altındaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kredi faiz oranlarını eleştiren söylemlerinin piyasalarda Türkiye Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale olarak algılanmasının etkisi ile Dolar/TL kuru hızlı bir yükseliş yaşayarak 3,75 seviyesinin üstünü test etti. Akşam saatlerinde 3,7403 seviyelerinde dalgalanan Dolar/TL kuru gün sonunda yüzde 0,19 değer kaybı ile 3,7381 seviyesine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada bankaları kredi faizlerini düşük tutması konusunda uyardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında kamu bankaları da dahil olmak üzere bankaların TCMB’nin belirlediği faizi ikiye katlayan faiz oranları ile kredi verdiğini belirtti. Erdoğan konuşmasında bankaların bu faiz politikasının büyümeye engel olduğunu da söyledi.Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Fed TCMB Dolar Türk Lirası Dolar/TL kuru
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?