Yabancı Yatırımcı Borsa İstanbul’da 816 Milyon Dolarlık Alım Yaptı

0

Borsa İstanbul geçen ayı yabancı yatırımcının yoğun ilgisiyle geride bıraktı. Borsa İstanbul verilerine göre yılın ilk ayınca yabancı yatırımcı 816 milyon dolarlık hisse alımına imza attı. Bu miktar ise geçen on ayın en yüksek miktarı olarak kaydedildi.

Geçtiğimiz yıl değerlendirildiğinde yabancı yatırımcı Borsa İstanbul’da alım yönünde işlem gerçekleştirdi. Geçen yıl toplam 614 milyon dolarlık alım işlemi yapılmıştı. 2017’nin ilk ayında da alıma devam eden yabancı yatırımcının 816 milyon dolar alım işlemi gerçekleştirdiği öğrenildi.

SON 10 AYIN EN GÜÇLÜ ALIMI OCAK AYINDA YAPILDI

Borsa İstanbul’da alım yönlü işlemler ocak ayında tavan yaptı. Buna göre son 10 ayın en iyi alımı 2017’nin ilk ayında gerçekleşti. En son geçen yılın mart ayında bu rakam yakalanırken, Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçmesine rağmen yabancı yatırımcı Türk borsasına güvendi.

Yabancı yatırımcının alımlarının da etkisi ile borsa lira bazında % 10,44 yükseldi. Dolar bazındaki durum ise % 3,25 seviyelerinde oldu.

Uzmanlar dolar bazındaki işlemlerin emsal işlemlerle kıyaslandığında düşük seviyelerde kalmasını, yatırımcının alımlarının istikrarına bağladı.

Yabancı yatırımcı geçen ayki alımlarında en çok banka hisselerini satın aldı. Bankalar arasındaki hisse alımlarında Garanti Bankası hisselerine yönelik yoğun talep olduğu gözlemlendi. Bu verilere göre Garanti Bankası hisselerine 146,5 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Bunun yanında Türk Hava Yolları ve ASELSAN hisselerinde de alım artışı kaydedildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın