Emekliye 3 Müjde Birden!

Emekliler için yapılan çeşitli çalışmalar devam ederken bu yıl emeklileri mutlu edecek 3 yeni gelişmenin yaşanacağı açıklandı.

Emekliler için yapılan çeşitli çalışmalar devam ederken bu yıl emeklileri mutlu edecek 3 yeni gelişmenin yaşanacağı açıklandı. 

Emekliler içi gerçekleştirilen çalışma ve kolaylıklarından ilki emekli promosyonları olarak ifade ediliyor. Geçtiğimiz yaz ayından bu yana 12 milyon emekli tarafından sabırsızlıkla beklenen banka promosyon ödemeleri yeni yılın girmesi ile birlikte bir sisteme oturtuldu. Beklenen açıklama sonunda geldi ve milyonlarca emeklinin beklediği promosyon ödemelerinin mart ayında başlaması bekleniyor. Maaşlara göre kademeli bir şekilde verilmesi planlanan emekli maaşlarının bu anlamda 3 yıllık olarak 300 liradan 450 liraya kadar değişen alt limit sınırlaması karşılığında ödenmesi bekleniyor. Emeklilerin bankalarla yapacağı anlaşmalar sonrasında peşin olarak ödemeleri gerçekleşecek. 

Uzun bir süredir gündemde olan emeklilere ek ikramiye ödemeleri için meclisten karar çıkmış ve resmi gazete yayınlanarak hayata geçirilmişti. Bunun üzerine 30 yılın üzerinde çalışan emeklilerinin 30 yıldan hesaplanan emekli ikramiyeleri tekrar inceleme altına alınacak ve bunun üzerine hesaplanan ikramiye farkları haksızlık ve adaletsizlik olmaması şartı ile ödenecek. Nisan ayında ödemelerin kademeli olarak başlatılması bekleniyor. En az 100 lira ödeme yapılacakken en fazla ödeme miktarının ise 7.500 liraya kadar çıkması bekleniyor.

Ardından gelecek Temmuz ayında emeklileri zamlar bekleniyor. Yılda iki defa altı aylık dönemlerde yapılan zamlardan tüm emeklilerinin yararlanması bekleniyor. SSK ve Bağkur emeklilerinin enflasyon oranına göre zam almaları bekleniyor. Yapılan tahminlerde enflasyon oranının 3.59 seviyelerine çıkacağı söylenmişti. Memur emeklilerine ise sözleşmede yazdığı şekilde yüzde 4 oranında zam yapılması beklenirken enflasyon oranının 3’ü aşması halinde farklarda yansıtılacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.