Kiralanan Evler Artık Mercek Altında!

0

Günübirlik kiralanan evleri kiralayanlar artık kimlik bildirimi yapmak zorunda! Günübirlik ev kiralayıp kimlik bildirimi yapmayanlar için caydırıcı cezalar yolda!

Kanun Hükmünde Kararname kapsamında günübirlik ev kiralayanların da kimlik ibraz zorunluluğu getirildi. Getirilen zorunluluk kapsamında 1772 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun ikinci maddesinin birinci fıkrasına “Bekar Odaları” ibaresinden sonra “ Günübirlik Kiralanan Evler” ibaresi eklendi.

Bu düzenlemeler sonucunda ilgili kanunda yer alan ikinci maddede belirtilen tüm konaklama tesislerine, kayıtlarını günlük bilgisayara işleme ve işlenen bilgilerin anlık olarak kolluk kuvvetlerine bildirme zorunluluğu getirilmiştir.

KANUNA AYKIRI KİRALANMALAR YAPILIYORDU!

Yeni getirilen bu zorunluluk sonrasında İzmir de yer alan pansiyon vb işletmeler hemen uygulamaya koyuldu. Özellikle İzmir Alsancak mahalle sakinleri bu düzenleme ile rahat bir nefes almış oldu. Alsancak mahallesi ve civarındaki günübirlik kiralanan bu evlerle ilgili olarak; İzmir Otelciler Pansiyon ve İşçileri Odası Başkanı Mehmet Gönen: “Kayıtsız çalışan ve çalıştırılan bu evlerde aklınıza gelebilecek her türlü ahlaksızlık ve uyuşturucu kullanım alanları olarak tercih edildiği duyumlarını almıştık. Bu uygulama ile sektörde ciddi temizlik ve ferahlama yaşanacak” sözlerini kullandı.

CİDDİ CEZALAR BEKLENİYOR!

Bu işleri uygulama sonrası halen gayr-ı resmi yürüten işletmeler ile ilgili ciddi cezalar hazırlandığını belirten Gönen; “Bu düzenleme ile birlikte kimlik bildirme kanununda yer alan tüm konaklama alanları sorumluları, konaklama yapacak olan misafirlerin giriş çıkış bildirimlerini kimlik kontrolü doğrultusunda kanunlara uygun biçimde gününde tutarak olası genel kolluk kuvvetleri denetlemesinde hazır bulunduracaktır” dedi. Ayrıca bu işleyişi genel kolluk kuvvetlerine bildirmeyenlere 10 bin TL, asılsız kayıt tutan ve anlık bilgileri göndermeyenlere 5 bin TL ceza ve bu durumların tekrarı halinde ruhsat iptaline gidileceğini belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın