İstihdam Hedefi 2 Milyon

0

İstihdam seferberliğinin artırılması için çalışmalar devam ederken piyasalarda 2 milyon kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. 

Son zamanlarda artan işsizlik sorununun üstesinden gelebilmek için çeşitli çalışmalar yapılmış ancak sorunun kökten çözülmesi için en etkili çağrının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiği açıklanmıştı. Bu konunun ardından işverenlerin tamamını milletin bekası ve ekonomin geliştirilmesi için istihdam seferberliğine davet etmeleri dikkat çekmişti. İş dünyasının bu çağrıya nasıl bir yanıt vereceği merak konusu haline gelmişken iş dünyasının olumlu bir şekilde karşıladığı ve sonrasında gerekli adımların atılması için harekete geçtikleri öğrenildi. 

İstihdam seferberliğinin başlatılması ile birlikte hükümet tüm sorumluluğu işverenlere yüklememek ve büyük bir ağırlık sağlamamak için bu konuda bazı çalışmalarda bulundu. Bu çalışmalar sonrasında artık primlerin devlet tarafından ödenmesine karar verilirken istihdamın sağlanmasının ardından bazı vergi ve fon kolaylıklarının sağlanmasına da karar verildi. Bu sayede istihdamın artırılmasında tüm yükün işverenlere yüklenmesi engellenirken aynı zamanda işverenlerin bu konuda teşvik edilmesine karar verildi. 

Ticaret ve Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi açıklamalarında ekonominin toparlanma sürecine girdiğini vurguladı. Yapılan teşvik çalışmalarının ve hükümet desteklerinin ekonominin toparlanmasında oldukça etkili olduğunu dile getirirken ihracat oranlarının arttığını açıkladı. Özellikle Rusya ile ambargoların kalkması sonrasında ihracat oranlarının yüzde 42 oranında arttığı belirlendi. İstihdam seferberliğinin olukça yerinde bir karar olduğunu ifade eden bu konuda ilk olarak 1.5 milyon istihdam hedefi belirlendiğini açıkladı. Ancak sonrasında özel sektörlerinde işin içerisine girmesinin ardından bu rakamın 2 milyona kadar çıkması bekleniyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın