3 Bin Hastaya 10 Milyarlık Fatura Çıkardı

Türkiye’de sağlık alanında yapılan düzenlemeler ve iyileştirmeler sonrasında bir çok vatandaş sağlık imkanlarından daha kapsamlı olarak yararlanmaya başladı. Bu durumu fırsat bilen Amerikalı ilaç firması SMA hastalarının tedavisi için Türkiye’ye 10 milyarlık fatura çıkardı.

Her yıl Türkiye’ye ihraç ettiği milyon dolarlık gelire yenilerini eklemek isteyen ABD, SMA hastalarının tedavisi için gerekli olan ilaçları pazarlık konusu yaptı.

Özellikle bebeklerin karşı karşıya kaldığı SMA rahatsızlığının tedavisi için insanlık dışı pazarlığa başlayan Amerika, üç bin hastalık tedaviye doz başına 125 bin dolarlık para talep etti. ABD’li ilaç firması sosyal medya kanalıyla hasta ve yakınlarını hükümete karşı birleştirmeye çalışırken, referandum öncesinde hükümetin SMA hastalarının tedavisini aksatamayacağını ve taleplerinin Türkiye tarafından kabul edilmek zorunda kalacağını açıkladı. Tüm bu çirkinliklerin üzerine tedavi için gerekli dozlarda beş kuruşluk dahi indirim yapılmayacağı da belirtildi.

ABD’li ilaç firması tarafından üretilen ilacın, tedavi sürecinde SMA hastalarınca senede altı defa kullanılması gerekiyor. Fakat ilacın etkin olup olmadığı yönündeki araştırmalar ise hala devam ediyor.

Öte yandan ABD’li ilaç firmasının Sosyal Sağlık Kurumuyla görüşmelerinin sürdüğü öğrenildi. ABD’li firmanın birçok doktorla anlaşma yaptığı ve hastalara bu ilacın hastalara yazılması konusunda baskı uyguladığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Sosyal Sağlık Kurumu durum sonrasında yaptığı açıklamada, ABD’li ilaç firmasının Türkiye’nin iyi niyetini suiistimal etmeye çalıştığı ifade edildi. Kurum yapılan pazarlığın etik olmadığına da işaret ederek, “Gerekli durumlarda ülkemiz sadece bir hasta için üç milyar dolarlık harcama yapıyor. Fakat bu firmanın yaptığı pazarlıktan başka bir şey değil” denildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.