İntibak Onaylanırsa, Zam Ne Kadar Olacak?

Anayasa Mahkemesi emeklileri yakından ilgilendiren dosyayı incelemeye devam ediyor. İntibak zammını içeren dosya hakkındaki kararın olumlu yönde sonuçlanması durumundan emeklilerin maaşlarına 355 lira kadar zam yapılması söz konusu olacak.

Türkiye’de yaklaşık beş milyon emekli vatandaş Anayasa Mahkemesi’nin intibak dosyası kararına kilitlendi. Kararın bir an önce verilmesini bekleyen emekliler umutlarını kaybetmek istemiyor.

Anayasa Mahkemesi’nin görüşmekte olduğu dosya hakkındaki karar olumlu olursa, 2000 ve sonrasında emekli olan vatandaşların maaşlarına zam yapılması bekleniyor.

SÜREÇ NASIL BAŞLAMIŞTI?

Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı bu konuyla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu bünyesine zam için başvuru yaptı. Kurum başvuruyu değerlendirerek olumlu yanıt verdi. Bu süreç ardından konuyu Ankara İş Mahkemesi’ne taşıyan İbrahim Avcı, mahkemenin dava dosyasını ret etmesiyle karşılaştı. Sonrasında ise açılan mahkeme Yargıtay bünyesine götürüldü. Yargıtay tarafından iş mahkemesinin kararına onay çıktı. Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı Yargıtay kararı ardında ise Anayasa Mahkemesi bünyesine bireysel olarak başvuru yaptı. Alınan bilgilere göre Anayasa Mahkemesi söz konusu dosya ile ilgili görüşmeyi ilerleyen günler içerisinde yaparak, bir karar verecek. Dosya hakkındaki karar olumlu olarak açıklanırsa, yaklaşık 5 bin emeklinin maaşına intibak zammı yapılmasının önündeki engel kalkmış olacak.

50 İLE 355 LİRA ARASINDA ZAM SÖZ KONUSU OLACAK

İntibak zammı bu hakka sahip olan tüm emeklilerin maaşlarına yansıyacak. İntibak zammı almak için herhangi bir yere başvuru yapmak da gerekmeyecek. Anayasa Mahkemesi’nin dosya hakkındaki kararı olumlu sonuçlanırsa yaklaşık 5 bin emeklinin maaşlarına elli ile 355 TL aralığında zam yapılması bekleniyor. Zam miktarının belirlenmesi içinse tüm emeklilerin bilgileri incelenecek ve o doğrultuda intibak zammı maaşlarına yansıyacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.