Moskova Türkleri Çağırıyor

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan krizden en çok etkilenen şüphesiz ki iki ülkenin de ticaretine katkıda bulunan iş adamları oldu. Yaşanan süreçte aklı selim davranan iş adamları iki ülkenin arasındaki ilişkiler yumuşayınca davranışlarının karşılığını aldı. Moskova daha fazla Türk yatırımcıyı görmek istediğini açıkladı.

Türkler İçin Elverişli

Konu hakkında açıklamada bulunan Moskova Çevre Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Vadim Vinokurov, Moskova’nın vasıflı eleman açısından potansiyelinin çok yüksek olduğunu, özellikle makine sanayisinin ortak yatırım için çok elverişli olduğunu eğer bu fırsat değerlendirilirse her iki taraf için de karlı bir ticaret olacağını söyledi.

İş Adamları Etkin Rol Oynadı

İki ülke arasında yaşanan krizde Moskova’da ticaret ile uğraşan iş adamlarının çok etkin rol oynadıklarını belirten Vinokurov, iş adamlarının arabuluculuk için aklı selim davrandığını bunun sonucunda sürecin daha rahat atlatıldığını sözlerine ekledi. Ticarette şu an için bir canlanma olduğunu söyleyen Vinokurov, eski ticaret hacminin yakalanmasının zor olduğunu bunun için çok çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

2016’da Gerileme Yaşandı

İki ülke arasındaki ithalat ve ihracat oranlarına bakıldığında 2016 yılında 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilirken, ithalat tutarının ise 15,2 milyar dolar olduğu görülüyor. Rusya ile Türkiye’nin dış ticaret hacmi 2013 yılında 32 milyar dolar iken bu rakam 2016 yılında 16,9 milyar dolara geriledi. Son dönemde iki ülke arasındaki gerçekleştirilen görüşmelerden sonra ülkeler arasındaki ticaret hacminin tekrar yükselişe geçmesi ve eski günlere dönülmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ikili görüşmeler yakında zamanda sonuç vereceğe benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.