Fırtına Vadisi’nde Organik Çay Üretimi Başlıyor

Türkiye’de çay üretiminin yapıldığı tek bölge olan Doğu Karadeniz 2018 yılından itibaren organik çay üretimi yapacak. Organik çay üretimine geçiş süreci hakkında bilgiler veren Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “2018 yılı Türkiye’nin çay üretimi konusunda önemli gelişmelere sahne olacak” dedi.

Organik çay üretiminin Rize kentinde yer alan Fırtına Vadisi’nin doğu yönünde başlayacağı açıklandı. Yaklaşık 200 ile 250 bin dekarlık alanı kapsayacak organik çay üretimi, ilerleyen yıllarda tüm bölgeye yayılacak. Bakan Çelik yaptığı açıklamada ilk aşamada Rize, Trabzon ve Artvin kentlerinde organik çay üretiminin yapılacağını açıkladı.

26 SENEDE SADECE 4 MİLYON HEKTARLIK TOPRAK

Bakan Çelik, Türkiye’deki tarımın politikaya malzeme yapılmaması gerektiğine işaret ederek, tarım topraklarının siyasete alet edilememesini istedi. “Gerekirse bizde bu konuda politikalar üretebiliriz” ifadelerini kullanan Bakan, “Fakat buna gerek yok. Çünkü bu politikalar ülke tarımına kazanç sağlamaz” dedi.

Son 26 yıllık süreçte Türkiye’deki dört milyon hektarlık toprağın tarım alan özelliğini kaybettiğini de belirten Faruk Çelik, bu miktarın çok yüksek olmadığına işaret etti.

BAKAN ÇELİKTEN REFERANDUM YORUMU

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Türkiye’yi bekleyen referandum süreci hakkında da kısa bir açıklama yaptı. “Bu konuda bazı kesimler ülke yararına seçim yapılmayacağını düşünüyor. Fakat Cumhurbaşkanlığı makamına aday kişiler gerek donanımları gerek birikimleriyle Türkiye’yi bir adım daha ileriye taşıyacak kişiler arasından seçilecek. Referanduma bu şekilde bakarsanız daha doğru kararlar verebilirsiniz” diyen Bakan Çelik, ülkenin ayrışmadan çok birliğe ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.