125 Bin Kişi Parasını Unuttu

Bu yıl yapılan incelemeler sonrasında 125 bin sigortalının parasını unuttuğu öğrenildi. 

Bankacılık sektöründe yapılan incelemeler sonrasında pek çok vatandaşın bankada bulunan parasını çekmeyi unuttuğu, yapılan çeşitli uyarılara rağmen 10 yıl süreyle paralarını çekmedikleri için devletin kasasına aktarıldığı açıklanmıştı. Bunun üzerine artık vatandaşların sadece bankadaki paralarını değil aynı zamanda hayat poliçesi ve sigortada biriken paralarını da çekmeyi unuttukları ortaya çıktı. Paraların yapılan çeşitli uyarılar sonrasında dahi hala çekilmemesi sonrasında sigorta şirketlerine kaldığı açıklandı. Ancak bu oranın giderek artması ve uyarılara kulak asılmaması gibi sebeplerden dolayı sigorta şirketlerinin artık vatandaşları bu gibi konularda aramadıkları öğrenildi. 

Yapılan düzenleme sonrasında vatandaşların aranmamasına karar verildiği için sigorta şirketlerinde bırakılan ya da unutullan paraların şirketler tarafından açılmış olan güvence hesabı içerisine devredilmesine karar verildi. Sigorta şirketleri her yılın başında bir önceki yıldan parasını bırakan ya da unutanların bir listesini internet sayfalarında yayınlıyorlar. Ancak sonrasında çağrıya geri dönüş yapmayan vatandaşlara telefonla ya da mektupla ulaşılmaya çalışılıyor. 

Yapılan gözlem ve incelemeler sonrasında tüm bunlara rağmen unutulan paraların hala alınmadığı belirtildi. Bu yüzden güvence fonuna devredilmesi kararlaştırılırken bu konuda tekrar paralarını almaları için ikinci bir imkan tanınmayacak. Genellikle poliçelerin bitim tarihini net olarak hatırlamayan ya da umursamayan vatandaşların tarih bitiminden sonra paralarını almadıkları için unutulduğu dile getirildi. Güvence hesabına aktarılan ücretlerin doğrudan bir gelir sağladığı öğrenildi. Bu yıl yapılan incelemelerde 125 bin kişinin parasını unuttuğu belirlendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.