Türkiye’den Yabancı Yatırımcı İçin Önemli Karar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yabancı yatırımcıyı ülkeye çekebilmek için önemli bir adım atıldığı açıklandı. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katılmış olduğu İstanbul Finans Merkezi isimli konferansta uzun süredir üzerinde çalışma yapılan bazı önemli çalışmaların da müjdesi verildi. Ekonomik anlamda rahatlamanın yaşanması ve kalkınmanın gerçekleştirilmesi için yabancı yatırımcıların ülkeye çekilmesinin oldukça önemli bir detay olduğunu ifade ederken yabancı paraların ülkeye çekilmesi için yeni düzenlemelerin getirilmesine karar verildi. Artık yabancı para ihracının önünün açılması planlanıyor. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin finans merkezi olması için yeni düzenlemelerin yapılmasına karar verildiği belirtildi. Şimşek yaptığı çıklamalarında “Yabancı yatırımcıların ülkemize gelmelerini ve yatırımlarını burada gerçekleştirmeleri için teşvik edilmesini sağlamak istiyoruz. İstanbul Finans Merkezi isimli proje ile birlikte bu konudaki ilk adımın atılmasını sağladık. Bundan sonra finansal derinliğin artırılması ve düzenlenmesi için yeni düzenlemeler yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Sadece Türk Lirası için değil yatırımların gerçekleştirilmesi için yabancı cinsten paranın ve para aracının ihraç edilmesinin piyasalar için gerekli olduğu ifade edildi. Hazine Müsteşarlığı‘nın bu konu hakkında alışmaları başlattığı ve yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi için son aşamaya gelindiği belirtildi. Daha önceki dönemlerde yabancı yatırımcıların yabancı para cinsinden dış borçlanma gerçekleştiremedikleri için yatırımlarını sınırlı tutmayı tercih ettikleri belirlendi. Bu yüzden artık yatırımcıların yüzünü güldürecek ve daha çok teşvik edilmelerini sağlayacak çalışmaların hayata geçirilmesi ile yatırımların artması bekleniyor. Şimdiden Balkan ülkelerinden yatırımlar konusunda bazı talepler gelmeye başladığı da edindiğimiz bilgiler arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.