Yeni Bir Metro Hattı İçin Düğmeye Basıldı!

Gebze – Darıca Metro Hattı Açılıyor

Trafiğe takılmadan ulaşımın daha kısa sürede sağlanmasında en etkili ulaşım aracı olan metrolara yeni bir hat daha ekleniyor. İstanbul‘un özellikle Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinde çalışan ve Gebze de ikamet etmekte olan işçilerin ulaşımlarını kolaylaştırmak için düşünülen bu proje onaydan geçti. Önümüzde ki yıl temelinin atılacağı bu proje için Kocaeli Büyükşehir Belediyesince de bir sunumu hazırlandı.

HEDEF 2018

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilgili firma yetkilileri ile bir araya geldi. Yapılması gereken planlamalar ve inşaata yönelik projeler masaya yatırıldı. Metro tüneli inşaatı için proje aşamasında yapılacaklar, inşaat aşamasında ve sonrasında yapılacaklar, karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. Yapılan açıklamada düşünülen metro hattının güzergahı da az çok belirlendi. Darıca sahilden başlayan ve GOSB’ne ( Gebze Organize Sanayi Bölgesi) kadar uzanan metro 12 istasyonu da içinde barındıracak. Yeni metronun 15 metre uzunluğunda olacağı da bilgiler arasında. Tamamlanma aşamasına geldiği belirtilen proje için 2017 yılı sonuna kadar altyapı ve fizibilite çalışmalarının da tamamlanmasıyla 2018 yılında ilk kazmanın vurulacağı belirtildi.

MARMARAY’A ENTEGRE METRO

Yeni bir yatırım olan Gebze- Darıca Metrosu projesi kapsamında önemli noktalardan biriside Marmaray’a entegre bir istasyon planlanması. Metro güzergahı düşünülürken, kamu kuruluşları, hastaneler, OSB’ler ve denizyoluna yakınlık ön planda olacak. Bunların yanı sıra Marmaray ile bağlantılı bir yapıda olması da dikkat edilen hususlardan birisi.

YÜKLENİCİ FİRMA İSMİ AÇIKLANDI

Hayata geçirilecek bu önemli proje için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze-Darıca Metro İnşaatının yüklenici firmanın Ove Arup Partners International Ltd. & Arup Müh ve Müş Ltd. Şti olduğunu açıkladı. Yüklenici firma ile ilgili akıllarda soru işareti olmamasını ve firma yetkililerinin bu proje için heyecanlı olduklarının da altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.