Haftanın Ekonomik Takvimi

Bu Hafta Ekonomide Neler Olacak?

Piyasalar veri akışının zayıf olduğu bir haftanın ardından yoğun bir ekonomik takvimi olan bir haftaya merhaba diyecek. Bu hafta piyasalar FED Başkanı Yellen’in konuşmasına, ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya’dan gelecek verilere odaklanacak.

1-) Fed Başkanı Yellen Senato Bankacılık Komitesi’nde Konuşacak

Fed Başkanı Janet Yellen Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşma yapacak. Piyasalar Yellen’in yapacağı konuşmada faiz artışı hakkında ipucu vermesini bekliyor. Ayrıca Yellen Washington DC’de yarıyıllık para politikası kararını açıklayacak.

2-) ABD Ocak Ayı Enflasyon ve Perakende Satış Verileri

Çarşamba günü Ticaret Bakanlığı tarafından ABD Ocak ayı enflasyon verileri ve Fed tarafından Ocak ayı perakende satış verileri yayınlanacak. Piyasalarda tüketici fiyatlarının yüzde 0,3 ve çekirdek enflasyonun yüzde 0,2 artması beklenirken perakende satış fiyatlarının yüzde 0,1 yükselmesi bekleniyor.

3-) İngiltere TÜFE, İstihdam ve Perakende Verileri Açıklanacak

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi Salı günü TÜFE verilerini, Çarşamba günü aylık istihdam verilerini ve Cuma günü Ocak ayı perakende satış verilerini yayınlayacak. Piyasalarda TÜFE’nin artması beklenirken işsizlik oranının sabit kalması bekleniyor.

4-) Almanya 4. Çeyrek GSYİH Verileri Yayınlanacak

Salı günü Almanya dördüncü çeyrek GSYİH veriler yayınlanacak. Almanya ekonomisinin dördüncü çeyrekte yüzde 0,5 büyümesi bekleniyor. Ayrıca Salı günü Euro Bölgesi dördüncü çeyrek GSYİH verileri de yayınlanacak.

5-) Japonya 4. Çeyrek GSYİH Verileri Yayınlanacak

Pazar gecesi Japonya dördüncü çeyrek GSYİH verileri yayınlanacak. Piyasalarda Japonya’nın 2016 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 0,3 büyümesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.