Yüksek Primler Vatandaşa Araç Sattırıyor

Trafik sigortası primlerinin yüksek olmasından dolayı mağdur olan vatandaşların araçlarını satmaya başladıkları öğrenildi. 

Trafik sigorta primlerinde geçen yıldan bu yana indirimlerin yapılacağı yönünde açıklamalar yapılıyordu. İndirimlerin vadedildiği gibi gerçekleşmemesinin ardından konu hakkında bazı açıklamalar yapılmış, vatandaşlar bu konu hakkında mağdur olduklarını ifade etmişlerdi. Trafik sigortasının sigorta şirketleri tarafından sürekli olarak çıkarılması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmiş hükümet tarafından yapılan incelemeler sonrasında haksız zam yapıldığı belirlenmiş duruma Hazinenin el koyması amaçlanmıştı. Trafik sigortasının ortaya çıkması sonrasında araç sahibi olan binlerce vatandaş bu durumdan dolayı mutsuz olduklarını ve zor durumda kaldıklarını belirlemişlerdi. 

Özellikle ticari araçlara 2 bin lira ve üzerinde sigorta prim borcunun çıkarılması sonrasında vatandaşların artık çeşitli riskleri göz önünde tutarak sigorta primlerinden vazgeçtikleri ortaya çıkmıştı. Yapılan bir değerlendirme sonrasında şuan trafikte 6 milyon aracın sigortasız bir şekilde hareket ettiği belirlendi. Yetkililer tarafından primlerde yapılması gereken indirimler hakkında konuşulmasına rağmen bu anlamda somut bir adım atılmadığı gibi yine ücret artışlarına gidilmesi dikkat çekti. 

Trafik sigortası fiyatlarının yüksek olmasından dolayı araç sahibi olan vatandaşlar kendilerince çeşitli yöntemler aramaya başladılar. Fiyatların yüksek olması eski ve ucuz bir arabaya binen bir vatandaşın dahi en az 700 liralık prim ödemesini sağladığı için isyan etmelerine neden olduğu öğrenildi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında yıllık olarak fazla sigorta primi ödeyerek maddi sıkıntı yaşayan vatandaşların araçlarını satmayı tercih ettikleri belirlendi. Yüksek fiyat ödememek için hiç kaza yapmamış olan eşinin ya da çocuğunun üzerine devir işlemini gerçekleştirerek yüksek primlerden korunmaya çalışıyorlar. Yetkililer tekrar tek fiyatlı döneme dönülmesi konusunda baskı yapıyorlar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.