Büyükanne Maaşı İçin Rekor Başvuru

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan büyükanne başvuru oranları sonrasında rekor başvuru sayısının yapıldığı öğrenildi. 

Kadınları çalışma hayatında desteklemek, hem iş hayatlarında hem de annelik hayatları için çeşitli yardımlarda bulunulması için devlet tarafından bazı teşvik destekler veriliyor. Son yıllarda çalışan kadını anne olmaya teşvik eden bazı kolaylıklar gündeme getirilmeye başlandı. Annelere doğum izni, bebek parası, bakıcı parası, süt izni, yarım gün çalışma hakkı ve daha pek çok detay sonrasında artık çalışma hayatını dert etmeden pek çok kadının anne olmak için hevesli oldukları görülmeye başlandı. 

Son dönemlerde çalışan anneleri en çok tedirgin eden konular arasında bebeklerini yabancı bir bakıcıya emanet edip işe gelmek oldu. Bu durum pek çok annenin verimli çalışmasını da engellediği için fedakarlık yapan kadınların işlerini bırakarak bebekleri ile ilgilenmek istedikleri öğrenildi. Bu durum kadın istihdamında bazı düşüşlerin yaşanmasına neden oldu. Bunun üzerine devlet torun bakan büyükannelerin özendirilmesi için yeni bir çalışmaya imza attı. Yeni yılda verilen müjde sonrasında artık torun bakan büyükannelere aylık olarak maaş verilmesine karar verildi. 

Büyükanne maaşları konusunda gerekli detaylar geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. 0 2 yaş arasında torun bakan 65 yaş altı büyükannelerin sağlık raporu almaları halinde ödeme alabilecekleri öğrenilmişti. Aylık olarak 425 lira para verilmesine karar verildi. Bu konuda bazı illerde pilot uygulama başlatılırken zaman kaybetmeden başvuruların başlayacağı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan son açıklamalara göre sadece 48 saat içerisinde toplam 30 bin adet başvurunun gerçekleştiği öğrenildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.