Her geçen gün büyük projeler ile daha da zenginleştirilen İstanbul için çok önemli olan projelerden biri için çalışmalar hızlanıyor. Bittiğinde dünya çapında bir yeri olacak Büyük İstanbul Tüneli Projesi için etüt, mühendislik ve proje çalışmalarının detaylarının alınacağı ihale 15 şubatta yapılacak. İstanbul trafiğini rahatlatmak için çok önemli yeri olan proje için 6 firma ihalede teknik ve mali tekliflerini sunacak.

İlk İhale Kasım’da Yapıldı

Bittiğinde İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak proje için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce etüt, proje ve mühendislik hizmetleri için ilk ihale 30 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilmişti. İlk ihalede teklif veren 7 firmadan 6 tanesi ön yeterlilik aldı ve 15 Şubat’ta gerçekleşecek ihalede mali ve teknik tekliflerini verme hakkı kazandılar.

Karayolu ve Demiryolu Bir arada

Bittiğinde yaklaşık olarak 30 milyon liraya mal olması beklenen 3 katlı mega projeye bu yıl için ayrılan ödenek 7 milyon 500 bin lira, ilk etap için ayrılan bu tutar ile proje, etüt, mühendislik hizmetleri çerçevesinde, denizde ve karada sondaj çalışmaları yapılacak ve zemin verileri belirlenecek. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde mühendislik projelerinin bitmesi planlanıyor.

İstanbul Boğazı’nın atından geçmesi planlanan tünel 3 katlı olacak, tek tüp içerisinde hem demiryolu hem de karayolu bulunacak. Tünelde, orta kat geliş ve gidiş yönü olmak üzere demiryoluna, üst ve alt katta lastik tekerli araç geçişine uygun şekilde yapılacak, yollar iki şeritli olacak.

Proje tamamlandığında günlük 6,5 milyon yolcunun tüneli kullanması bekleniyor. Tüneli kullananlar Avrupa yakasında Hasdal kavşağından Anadolu yakasında Çamlık kavşağına karayolu ile ortalama 14 dakika gibi bir sürede geçiş yapabilecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.