İstihdam Seferberliği 2 Milyonunun Umudu Oldu

İstihdam seferberliği için düğmeye basan hükümet en az bir buçuk milyon kişiyi kapsayacak planlamaya imza atmaya hazırlanıyor. Özel sektörün destekleriyle bu rakamın 2 milyon kişiye yükselmesi hedefleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci başlatılan istihdam seferberliği çerçevesinde hedeflerinin bir buçuk milyon vatandaşı kapsayacağını açıkladı. Açıklamasında özel sektörden de 500 bin kişilik istihdam beklediklerini söyleyen Bakan toplam rakamın 2 milyonu bulacağına işaret etti.

İstihdam seferberliği projesinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi Şurası’nda ele alındığını, Cumhurbaşkanı’nın da şuraya katılım gösterdiğinin altını çizdi.

İŞ DÜNYASINDAAN CUMHURBAŞKANINA TAM DESTEK VERİLDİ

Şuraya katılım gösteren iş dünyasının çarkları, odalar ve borsa yetkilileri de seferberlikte yer alacaklarına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vermişti. Hükümet bu kapsamda ek istihdam oluşturmak adına 735 liralık destekle işverenin yanında olduğunu göstermişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci içinde bulunduğumuz yılın yatırımlar için fırsat yılı olduğunu ifade etti. Bu kapsamda hayata geçirilecek her yatırıma devlet destek olacağı gibi, hükümetin işverenden beklentisi ise maksimum istihdamın önünü açmaları oldu.

ÜLKE EKONOMİSİ SEFERBERLİĞİ TAŞIYACAK KAPASİTEYE SAHİP

Sektörel bazda kapasite konusuna değinen Bakan, “Türkiye hedeflenen istihdam rakamlarını yakalayacak kadar güçlü bir ekonomiye sahip” dedi. Bu seferberlik programıyla Türkiye’nin bir adım daha ileriye gideceğine işaret eden Bakan, programın takip altında yürütüleceğini söyledi.

Hükümet istihdam seferberliği kapsamında işverenlere artı her istihdam için SGK prim ödemesi, yeni mezun gençlerin işe alınması halinde asgari ücretin yarısını karşılama, vergi de kolaylıklar gibi çok sayıda teşvik uygulaması sözü vermişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.