Sapanca‘da sürdürülmekte olan jeofizik araştırmaları neticesinde Jeotermal kaynağa ulaşıldığı açıklandı. Sakarya‘nın Sapanca ilçesinde Uzunkum sahilinde yapılan jeofizik çalışmaları sonucuna jeotermal bir kaynağa ulaşıldığı ve bu kaynağın bin 180 metre derinlikte ve 40 derece sıcaklıkta olduğu belirtildi.

TOÇOĞLU‘DA ÇALIŞMA ALANINDA

Sondaj alanına Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş ile birlikte gelen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu bulunan kaynak ile ilgili olarak Akyazı‘da jeotermal kaynak konusunda önemli gelişmeler kaydettiklerini ve Sapanca‘da bulunan bu kaynak ile de sevinç yaşadıklarını belirtti. Sözlerine Uzunkum‘dan çıkan bu kaynağın bin 180 metre derinlikte ve 40 derece sıcaklıkta olduğuna değinerek devam eden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu ayrıca çıkan bu suyun bir an evvel tahlillerinin yapılacağını da belirtti.

TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ YERİ OLABİLİR

Başkan Zeki Toçoğlu konuşmasında bulunan bu jeotermal kaynağın turizm için gerekli testlerden geçtiği takdirde sadece jeotermal kaynak olarak kalmayacağını ve aynı zamanda önemli bir turizm kaynağı olacağını da belirtti. Bölgeye termal tesis de yapılabileceğini veya farklı tesislere de kiraya verilebileceğini de aktaran Toçoğlu hem turizm açısından katkı hem ekonomi açısından katkı sağlanabileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

SAPANCA‘MIZA HAYIRLI OLSUN

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş ise “Daha önce Akyazı ‘ da olumlu sonuç almıştık. Hamd olsun Sapanca‘da da jeotermal suya ulaştık. Bölge turizmi açısından jeotermal su bir eksiklikti ve bu eksiklikte kalmamış oldu. Şehrimize ve Sapanca‘mıza hayırlı olsun” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.