Son zamanlarda yakın ilişkilerimizin olduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın körfez gezisinde de ziyarette bulunacağı ülkelerden biri olan Suudi Arabistan‘dan ülkemize gelen turist sayısını giderek artmakta olduğu gözlenmekte. Bu kapsamda 2014 yılında 342 bin olarak kayıtlara geçen turist sayısı , 2015 yılında 450 bini aşarak yarım milyona yaklaşmıştı.

Ülkemize yarım milyona yakın turist gönderen Suudi Arabistan‘ın nüfusu ise sadece 31 milyon. Ve bu nüfusun neredeyse tamamını Müslümanlar oluşturmakta. Suudi Arabistan ülkemize yarım milyon turist gönderirken kendileride ülkelerinde yaklaşık olarak 9 milyon işçi çalıştırmaktalar ve bu işçilerin bir çoğunu Mısır, Pakistan, Sri Lanka, Hindistan ve Filipinler vatandaşları oluşturmakta.

SICAK İLİŞKİLER KURULMUŞ DURUMDA

Ülkemiz ile Suudi Arabistan‘ın diplomatik ilişkileri 1929 yılına dayanıyor ki bu da krallığın daha kurulmadığı bir dönemde başladığı anlamına geliyor.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında ilişkilerin sürekli sıcak kalmasını sağlayan etmenleri aslında şu şekilde de sıralayabiliriz; Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi, Karma Ekonomi Komisyonu, İİT, Ekonomi Forumları, KİK ve üst düzey ziyaretlerin sıklığı ilişkilerin sıcaklığının düşmemesini sağlamakta.

FETÖ‘YE KARŞI YANINIZDAYIZ MESAJI

15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz daima yanınızda destekçiniziz mesajını iletmişti.

Suudi Arabistan daha sonra 15 Temmuz da darbe girişiminde bulunan FETÖ’yü terör listesine alarak desteğini bir kez daha göstermiştir.

Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerini sadece siyasi anlamda değil askeri, ekonomik, kültürel ve ticari olarak her açıdan sıcak tutmaya devam edecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.