LYS Formatı Değişti! İşte Tüm Yenilikler

2017 LYS sınavlarında ”Açık uçlu sorular mı gelecek ? ” sorusu, sınavlara girecek olan adaylarda ufak gerginliklerde beraber merak edilen soruları da beraberinde getirdi.

Bu yıl sorulması planlanan bu açık uçlu sorular sınava girecek olan adaylar için korku haline gelmeye başladı bile. YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, LYS’de açık uçlu soruların sorulacağını duyurdu. Saraç; “Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını ifade edebilirim. Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmemiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulunan Yekta Saraç, 2017 LYS sınavında bu soruların sorulacağını belirtti.

Bir diğer merak konusu olan ”YGS – LYS sınavlarının TEOG sınavına benzer şekilde mi yapılacak ?”.

Bu merak uyandıran soruya; Bakan Nabi Avcı, “Yeni sınavlar icat edilmeyecek. Daha okul merkezli; öğrencinin sanat, kültür, spor başarılarını da hesaba katan düzenleme hedefleniyor” diyerek, YGS – LYS sınavlarının TEOG sınavına benzer yapılmayacağını belirtti.

YGS – LYS sınavlarına girecek olan adayların akıllarını kurcalayan bir diğer soru ise; Üniversiteler 3 farklı gruba göre mi ayrılacak ?

Yeni sistemde üniversiteler a, b, c şeklinde üç gruba ayrılacak.

A grubu üniversiteler, merkezi sınav ortalamaları alınmadan öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal becerilerine de bakacak. Tercih ederlerse kendi mülakat ve yazılı sınavlarını da yapabilecek olan üniversiteler tam anlamıyla yetenek bazında öğrencilerini alacaklardır.

B grubu üniversiteler, merkezi sınav ortalamalarını baz alarak seçecekleri öğrencilere isterlerse mülakat yapacak.

C grubu üniversiteler ise doğrudan lise genel not ortalamasına göre öğrenci alacak.

YGS – LYS sınavında girecek olan adayların merak ettiği bir soru daha var.

LYS sınav tarihleri değişecek mi ?

2017 Haziran ayında yapılması planlanan 5 LYS sınavının 2017 Mayıs ayına alınacağı konusu tüm sınava girecek olan adayların merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Bu merak edilen konu hakkında henüz bir açıklama yapılmaması bu sorunun cevabını etkilesede, ÖSYM’nin üniversite giriş sınavlarında her sene yapılması planlanan farklı değişiklikler, sınava girecek olan adaylarda merak uyandırmıyor değil.

Tek ders kurslara devam edilecek mi ?

Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, ek ders ihtiyacı bulunan adaylara yönelik okullarda ve halk eğitim merkezlerinde açılacak takviye kursları hakkında yapılan düzenlemenin hazır olduğunu belirtti. Müfredata uygun olduğu takdirde tek bir derse yönelik kurslara itirazları olmadığına işaret eden Tekin; “Öğrencimiz matematiğe eğilimli, İngilizce’ye eğilimli buna yönelik kurs verebilirsiniz. Bizim sorunumuz sadece bir sınava yönelik hazırlık mahiyetinde çocukları tekrar tekrar test çözmeye zorlayan analitik düşünmesine engel olan farklı bir eğitim uygulayan yapıları ortadan kaldırmak” diyen Tekin sözlerine şu şekilde devam etti.

 “Mesela çocuğun fizik dersinden takviyeye ihtiyacı var. Bizim fizik öğretmenimiz takviye kursu açacak. Bunlar için öğretmenlere ek ders ücreti vereceğiz ama vatandaşlardan bunun için ücret almayacağız” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.