Orman Köylülerine 55 Bin Lira Hibe!

Köylülere Müjde! 55 Bin Liralık Hibe

Orman köylülerine iyi haber hükümet tarafından verildi. Gerek orman alanlarının korumasını sağlamak gerek orman alanlarını genişletmek için yapılan düzenleme ardından köylülere 55 bin liralık hibenin verileceği açıklandı.

Yaklaşık beş bin kadar orman köylüsünün faydalanma imkanı elde edeceği hibe desteğine göre, devlet tarafından verilen desteklerin oranları yüzde 65 seviyesine kadar yükseltildi. Düzenleme öncesinde üç hektar alan için kırk bin liralık destek alabilen köylüler, artık 55 bin liralık hibe desteği alabilecek konuma geldi.

FİDAN DESTEĞİ DE VERİLECEK

Orman köylülerine verilecek hibe desteği yanında fidan desteği de söz konusu olacak. Fidan desteğinin şartları yüzde 50’lik bölüm yakacak çeşidi ağaçlara, kalan bölüm ise farklı ağaç türleri kapsamında olacak. Bu hibe desteğiyle Türkiye’deki ormanlara daha fazla ağaç ekilirken, çeşitlilikte arttırılmış olacak.

ÜRÜN ELDE EDİLEN AĞAÇ PROJELERİNE YÜZDE 25 DESTEK

Ürün elde edilen ve çabuk yetişen ağaçlar arasında yer alan ceviz, kestane, zeytin gibi ağaçlar içinde yüzde 25’e varan destekler söz konusu olacak. Bu projelerin üç senelik bakımını ve projesini yapan köylüler destekten yararlanacak.

Orman köylülerine verilmesi planlanan desteğe göre üç yıllık bakım ve projelendirme çalışmalarına ise yüzde 65’lik hibe desteği verilecek.

DESTEK BÜTÇESİNE ARTI 3 MİLYON LİRALIK PAY

Köylüleri kapsayan yeni düzenlemeyle, köylüler aktarılacak destekler, bulunduğumuz yıl için 18 milyon liralık bütçeyle karşılanacak. Geçen yıl bu faaliyetler için ayrılan hibe miktarı ise 16 milyon TL idi. Köylülerin bu hibe desteğinden yararlanabilmesi için öncelikle işi tamamlaması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.