Ülkede her hareketi yakından takip edilen dolar zirvedeki yerini unuttu. Geçtiğimiz günlerde hızlı yükselişi ile piyasaları alt üst eden dolar adeta tepetaklak oldu. Yaşadığı düşüş halen devam eden doların daha nereye kadar düşeceği merak konusu oluyor. Bu sabah da güne düşüş ile başlayan dolar son bir ayın en düşük seviyesine gelerek 3,6510’a kadar geriledi. Son bir ayın en düşük seviyelerinde seyreden doların Yellen’in konuşması ile ne tepki vereceği ise merakla bekleniyor.

Düşmeye Alıştı

Yükseldiği dönemde piyasaları alt üst eden dolar dün 3,70 seviyelerinde seyrediyordu. Gün boyu düşmeye devam eden dolar günü yüzde 0,65 azalış ile kapatarak 3,6691 ile kapatmıştı. Dün yaşanan düşüşün bugün de devam etmesi ile zirveleri görmeye alışmış olan dolar 9 Ocak’tan beri en düşük seviyesi olan 3,6510’a kadar gerileme yaşadı. Doların bu düşüşünün fırsat bilinmesi ile gelen tepki alımları sayesinde sabah saatlerinde 3,6620 seviyesini tekrar görürken Euro ise aynı dakikalarda 3,89’dan işlem görüyor.

Yellen’in Açıklaması Bekleniyor

ABD’deki en ufak hareketlilik ve açıklamadan etkilenen doların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Başkanı Janet Yellen’in yapacağı açıklamalardan nasıl etkileneceği merakla bekleniyor. Yellen bugün ve yarın yapacağı konuşmalarda sorulara cevap verecek ve bir sunum yapacak. Yellen’in yapacağı açıklamanın, Fed’in mart ayı toplantısı öncesinde faiz artışı beklentileri üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olması bekleniyor. Her ne kadar ocak ayında açıklanan istihdam raporunda belirtilen ücret artışlarının sınırlı bir yükseliş göstermesi yüzünden FED’in mart ayında faiz artırımı yapması beklenmese de Yellen’in yapacağı bu iki günlük sunum ve soru cevap trafiği faiz artırımı hakkında daha net bilgilere ulaşılmasını sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.