Türk müteahhitlik sektörünün her geçen gün biraz daha geliştiği düşünüldüğü zaman dünyanın pek çok bölgesinde Türk imzalarının olması dikkatlerden kaçmadı. 

Türk inşaat ve Türk müteahhitlik sektörü en hızlı yükselen alanlardan birisi olarak ifade ediliyor. Yapılan her yeni çalışmanın ve projenin dünya standartlarına uygun olarak geliştirilmesinin ardından bu konuda sağlanan ilerleme ve gelişme dünya ülkelerinin de gözünden kaçmıyor. Sektörün her geçen gün gelişmesi ve Türk imzalarının artması sonrasında şimdiye kadar toplam 28.5 milyar dolar tutarında bir Türk çalışmasının yapıldığı açıklandı. Dünya ülkeleri arasında yapılan iş ve alışveriş merkezleri projelerinde Türk imzalarının sık sık görülmeye başlaması dikkat çekiyor 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında Türk Müteahhitler Birliği yetkililer konu hakkında bir açıklama yaptılar.  1972 yılında sektörün dışarıya açıldığı belirlendi. 1972 yılı ile 2016 yılları arasında her yıl yapılan çalışmaların boyutu ve kalitesi artmaya başladı. Yurt dışında yapılan konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, okul ve daha pek çok yapı için Türk müteahhitlerin fikrinin ve çalışmalarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha gündeme getirilmeye başlandı. Alınan projelerin büyük bir kısmının alışveriş merkezler olması dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alıyor. 

Hangi ülkelere daha fazla hizmet verildiği konusunda detaylı bir araştırma yapıldı. Bu araştırmanın ardından son dönemlerde Rusya’nın projelerinin daha çok alındığı tespit edildi. Ardından bu ülkeleri Kazakistan, Ukrayna, Suudi Arabistan ve Libya izlemeye başladı. Son dönemlerde Türk müteahhitlere Afrika’nın çağrı yaptığı öğrenildi. İş alanının bu konuda her geçen gün biraz daha geliştiği öğrenilirken 650 projede Türk imzasının yer alması gurur verici olarak değerlendiriliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.