Sevgililer Gününe Özel Çiçek İndirimi Yapılacak!

Sevgililer gününün sembollerinden olan güllerin fiyatlarına zam gelmesine rağmen satışı artırmak için bu oranın yansıtılmayacağı açıklandı. 

Sevgililer gününün gelmesi sonucunda sevgililerin birbirlerini hatırladıklarını göstermenin en iyi yolu birbirlerine almış oldukları çiçekler olarak biliniyor. Aşkı temsil eden kırmızı gül satışlarında her yıl olduğu gibi bu yılda bir artış yaşanması bekleniyor. Ancak bu konuda çiçek üreticilerinin ve satıcılarının bazı önemli kararlar aldıkları belirlendi. Türkiye genelinde kesme çiçek üretiminin yarıdan fazlası İzmir’in Menderes ilçesinde karşılanıyor. Ancak son dönemlerde yapılan değerlendirmelerle birlikte çiçek üretiminde bazı sıkıntıların meydana geldiği öğrenildi. Olumsuz hava koşullarının her şehirde olduğu gibi İzmir’de de kendisini göstermesi ile birlikte özellikle kar yağışlarının durumu olumsuz bir şekilde etkilediği belirlendi. 

Ocak ayında şehirde beklenmedik şekilde yağan kar yağışının çiçek üretimine olan zararının yüzde 80 oranında gerçekleşmesi ile birlikte fiyatlarda normalde zam yapılması gerektiği ancak satışların düşmemesi ve insanların bu durumdan olumsuz etkilenmemeleri için gül satışlarının zamsız bir şekilde gerçekleştirme kararı aldıklarını açıkladılar. Bölgede yapılan çiçek üretimi ile birlikte hem ülke içerisinde hem de ülke dışında dağıtımların gerçekleştirildiği biliniyor. 

Kar yağışından dolayı çiçeklerin büyük bir kısmının telef olduğu öğrenildi. Bunun ardından çiçek fiyatlarına yüzde 50 oranında bir zammın getirilmesinin uygun olduğu ancak satışların olumsuz etkilenmemesi için zarar etme pahasına üzerine herhangi bir kar payı koymadan satışlarının gerçekleştirileceği açıklandı. Bu durumda sevgililere büyük kolaylık sağlandı. Buna rağmen çiçekçilerin koymuş olduğu kar sebebiyle geçen yıllara göre fiyatların yarı yarıya daha fazla olduğunu tespit ettiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.