Antalya 8 Milyon Turist Bekliyor

2016 yılında yaşanan ekonomik durgunluğun ve terör olaylarının en çok etkilediği alanlardan bir olan turizm sektörünün merkezi Antalya, 2016 yılının negatif etkilerini geride bırakarak 2017 yaz dönemine hazırlık yapıyor. Erken rezervasyon imkanları ile yurtiçi ve yurtdışı turistleri cezbetmek için bütün imkanları seferber eden turizmin merkezi, yeni sezonda 8 milyon turist hedefliyor. Geçtiğimiz yılın telafisini yapmak isteyen Antalyalı turizmciler yeni sezona hazırlıklarını şimdiden tamamlama aşamasına geldiler. 2016 yılında durgun turizm sektörüne rağmen 5,7 milyon turist ağırlayan şehir, 2017 yılında bu rakamı 8 milyona çıkartıp bir önceki yıl yaşanan durgunluğu unutmaya kitlendi.

Avrupa’da Çok Aksiyon Yok

Yurtdışındaki turizm fuarlarının devam ettiğini ancak fuarlardan kesin netice elde edilmediğini belirten Profesyonel Otel yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Duran, İspanya, Yunanistan, Portekiz, İtalya gibi Güney Avrupa ülkelerinde erken rezervasyon oranlarında yüzde 40 oranlarına ulaşıldığını, bu ülkelerin artık daha fazla erken rezervasyon yapmak istemediğini bu yüzden de fiyat arttırma yoluna girdiğini ancak Türkiye için Avrupa pazarında büyük bir hareketlilik olmadığını, gelecek aylarda bir ihtimal son dakika karar veren kişilerden kaynaklı bir hareketlenmenin olabileceğini söyledi.

Rusya 2015’i Geçti

Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden memnun olunduğunu belirten Duran, Rusya’nın erken rezervasyon rakamlarında 2015 yılını geçtiğini, 2017 yılı için Rusya’dan 2 – 2,5 milyon civarında turist beklentisi olduğunu söyledi. Avrupa’dan turist kaybı yaşansa da bu yılı yüzde 30 artış ile kapatarak 7 – 8 milyon turisti Antalya’da görmek istediklerin belirten Duran, geçen yıl gelen 5,7 milyon turistin artması için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.