Uğranan Zarar Sonunda İstifa Geldi!

0

Japon devi Toshiba nükleer santral projelerinden 6.3 milyar dolarlık zarara uğradı. Yaşanan zarı üstelendiğini belirten Toshiba CEO’su Shigenori Shiga istifasını verdi.

BİR YILDA 3.4 MİLYAR ZARAR

Bugüne kadar birçok alanda markalarıyla adını duyuran Japon Devi Toshiba, cari olarak 3.4 milyar dolarlık zararda olduklarını açıkladı. Bu açıklamadan hemen sonra şirket CEO’su Shigenori Shiga istifasını açıkladı. Zararın bilançosu hisse senetleri bazında yüzde 8 değer kaybetti. 2016 Aralık ayından beri değer kaybetmeye devam eden ünlü markanın toplam değer kaybının yüzde 50 olduğu belirtilerek Toshiba markasının değeri yarı yarıya düşmüş oldu.

İFLAS KAPIDA !

Toshiba markası, bünyesinde kendi ülkesinde 200’ü aşkın, dünya çağında ise 190 bin personel çalıştıran Japonya için oldukça önemli tarihi geçmişi olan ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan bir marka. Ekonomi uzmanları bu marka ile ilgili ciddi öngörülerde bulunarak olası bir iflas durumunda Japon ekonomisinin değer kaybetmesi ve uluslararası kredi notunun da etkileneceğini belirtti. Şimdilik İngiltere ve Hindistan’da faaliyetlerini küçülmeye götürmeyi ve hatta kapatmayı planlandıklarını açıkladı.

ZARARI ÜSTLENDİ

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nükleer reaktörlerden gelen açıklama ile cari olarak 3.4 milyar dolar, net zararında toplamda 6.3 milyar dolar olduğu Japon Devi Toshiba’nın son dönemlerde gerileme kaydetmesinde şirket CEO’su Shigenori Shiga’nın rolü olduğu düşüncesi hakim. Ünlü markanın CEO’su Shiga bu rolü üstlenircesine zarardan sorumlu olduğunu belirterek gereğini yapacağını açıklayıp, zarar haberlerinden birkaç saat sonra istifasını sunarak görevini bıraktı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın