Ormanlık alanların artırılması için devlet tarafından köylüye verilecek alanlar ve hibe desteği ile artırımın gerçekleşmesi planlanıyor. 

Teknolojik gelişmelerin artması, yapılanmanın gelişmesi ve ülkenin betonlaşmaya başlaması sonrasında ormanlık alanların giderek azalmaya başladığı öğrenildi. Bunun ardından hükümet duruma el koyarak bu durumun üstesinden gelmek için bazı çalışmalar başlattı. Başlatılan çalışmalar sonrasında biyolojik çeşitliliğin artırılması ve ekolojik çevrenin korunması amaçlanıyor. Hükümet tarafından verilecek destekler sonrasında köylülere konu hakkında hibe desteğinin sağlanmasına karar verildi. Eski uygulamaların artırılması ve geliştirilmesi planlanıyor. 

Yeni bir sistem geliştirildi. Bu sistemle birlikte 3 hektarlık bölge köylülere verilecek. Bu bölgede özel ağaçlandırmanın gerçekleştirilmesi, ormanlık alanların artırılması planlanacak. Bu artırımların ardından köylülere bazı destekler verilecek. Daha önceki dönemlerde 3 hektarlık bölge için özel ağaçlandırma ücretinin 40 bin lira olduğu açıklanmıştı. Yapılan düzenlemeler sonrasında bu rakamın 55 bin liraya kadar çıkarılmasına karar verildi. Projenin hayata geçirilmesi sonrasında ülke genelinde ormanlık bölgelerin artırılması için çalışmalar düzenlenecek. Çeşitli bitki dikimlerinin gerçekleştirilmesi planlanırken onaylı uygulama gerektiren bölgelere dikilecek olan fidanların ücretsiz bir şekilde verileceği açıklandı. 

Daha öncede verilen desteklerin miktarının artırılması sonrasında bu konuda oluşturulan bütçenin 18 milyon liraya kadar yükseltildiği açıklandı. 2015 ve 2016 yıllarında verilen toplam destek miktarının 16 milyon lira olduğu öğrenildi. Bu yıl desteklerin artırılması sonrasında köylülerin hem faydalı bir uygulama yapmaları hem de destek almaları sağlanacak. Süs bitkilerinin yanı sıra orman dışı bitkilerin dikimi için zemin hazırlandı. 3 yıllık hibe için 5 bin köylünün çalışması planlanıyor. Konu hakkındaki başvurular açıklandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.