Yellen’in Konuşması İle Dow Jones Endeksi Rekor Tazeledi

Güne düşüşle başlayan ABD hisse senedi piyasaları Yellen’in konuşmasının etkisi ile günü yükselişle tamamladı.

ABD Hisseleri Günü Yükselişle Tamamladı

Uluslararası piyasalarda ABD hisseleri haftanın ikinci işlem gününe satış ağırlıklı başlarken FED Başkanı Janet Yellen’in konuşmasının ardından yönünü yukarı çevirdi ve Dow Jones Endeksi gün sonunda rekor tazeledi. ABD Borsası’nın yükselmesinde Finans, Sağlık ve Tüketici Hizmetleri sektörlerindeki hisse senetlerinin yükselmesi etkili oldu.

FED Başkanı Janet Yellen’in Salı günü yaptığı konuşmada ekonominin yolunda gitmesi halinde ve enflasyonun kademeli artışına devam etmesi halinde faiz artışlarının uygun olacağını belirtti. Piyasalarda yüksek faiz oranlarının gelirleri artıracağı beklentisinin oluşması ile güne düşüşle başlayan ABD hisse senetleri günü yükselişle tamamladı.

ABD hisse senedi piyasalarının yüzde 75 gibi büyük bir çoğunluğunu kapsayan S&P 500 Endeksi güne yüzde 0,09 düşüşle başlarken gün içerisinde en yüksek 2.337,58 puanı ve en düşük 2.322,17 puanı gördü. S&P 500 Endeksi Yellen’in konuşmasının etkisi ile haftanın ikinci işlem gününü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,40 yükselişle 2.337,58 puanda tamamladı.

ABD hisse senedi piyasalarının en önemli gösterge endeksleri arasında yer alan Dow Jones Endeksi güne yüzde 0,02 düşüşle başlarken gün içerisinde en yüksek 20.504,41 puanı ve en düşük 20.374,02 puanı gördü. Dow Jones endeksi haftanın ikinci işlem gününü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,45 artış ile 20.504,41 puanda tamamladı.

İlgili:  Passolig Para Yükleme Bakiye Sorgulama

Haftanın ikinci işlem gününde New York Borsası’nda 1662 hisse senedi değer kazanırken 1556 hisse senedi değer kaybetti ve 52 hisse senedinin değerinde değişme olmadı. NASDAQ Borsası’nda ise 1395 hisse senedi değer kazanırken 1090 hisse senedi düştü ve 139 hisse senedi sabit kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.