Akaryakıtta Kredi Kartı Patlaması

Kredi kartlarının ekstre dönemlerine göre hayatını organize etmeye alışmış olan vatandaşlar hayatın pek çok alanında kart kullanmayı tercih ediyorlar. Marketten eğitime kadar pek çok alanda kart kullanan vatandaşlar akaryakıt istasyonlarında da kredi kartı ile alışverişe yoğun ilgi gösterdi. Ham petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki artış zaten nakit sıkıntısı yaşayan araç sahiplerini kredi kartı kullanmaya yönlendirdi. Geçtiğimiz yıl yaşanan bu olaylar sonrasında akaryakıt istasyonlarında banka ve kredi kartı ile yapılan harcamaların toplam tutarında yaklaşık olarak 2,2 milyar liralık bir artış yaşandı ve 51 milyar 308 milyon 320 bin lira tahsilat bu yolla gerçekleşti.

2015 Yılına Göre Artış Yaşandı

BKM (Bankalar arası Kart Merkezi)’ nin verdiği bilgilere göre Türkiye’de akaryakıt istasyonlarında kredi kartı ve banka ile yapılan harcamalarda 2015 yılına göre 2 milyar 201 milyon 880 bin liralık bir artış yaşandı. Uzmanlar yaşanan bu artışın döviz kuru ve ham petrol fiyat artışı ile etkili olabileceğini vatandaşların kredi kartı ile alışverişi ekstre atlatma yöntemi olarak görmesine bağlıyor. Toplamda geçtiğimiz yıl 51 milyar 308 milyon 320 bin liralık banka ve kredi kartı ile işlem gerçekleştirildi.

Temmuz’da En Yoğun Dönem

BKM tarafından verilen bilgiler incelendiğinde geçen yıl en fazla kredi kartı işleminin temmuz ayında gerçekleştiği bilgisine ulaşılıyor. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında akaryakıt istasyonlarında kredi kartları ile 4 milyar 326 milyon 740 bin liralık harcama yapılırken banka kartları ile ise 484 milyon 600 bin liralık işlem gerçekleştirildi. Toplamda temmuz ayında istasyonlarda 35 milyon 323 bin 813 işlem gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.