Turist Getirene 6 Bin Dolar Destek!

0

Ocak ayı ile birlikte Türkiye’ye turist getiren seyahat acentelerine 6 bin dolar destek verilmesine karar verildi. 

Son yıllarda turizm sektöründe meydana gelen çeşitli sıkıntılar sonrasında hükümet tekrar sektörün canlandırılmasını sağlamak istediği için bazı teşvik çalışmalarına başladı. Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda hem turist getiren seyahat acentelerine hem de uçak firmalarına çeşitli desteklerin verilmesi gerektiğini açıklamıştı. Bu konu hakkında çalışmalar ve görüşmeler devam ederken tamamlandığı açıklandı. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan yasa ile artık hayata geçirildiği açıklandı. 1 Ocak ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak olan çalışmalarda seyahat acentelerine destek verilmesi uygun görüldü. 

Bu yıl turizm sektöründe verilen destekler ve yapılan çağrılar sonrasında büyük bir sıçramanın gerçekleşmesi bekleniyor. Sektörde yaşanan rekabet ortamı da göz önünde bulundurulduğu zaman Türkiye tatilini daha cazip hale getirmek için öncelikli olarak seyahat acentelerinin etki altına alınması planlandı. Bu sistemle birlikte verilen tarihler arasında uçakların en az 100 turist ile turistik bölge olarak belirlenen havaalanlarına inmeleri halinde devlet desteğinden yararlanmaları planlanıyor. 

Tek bir havalimanına değil 100 yolcu ile tarifesiz bir yolcu uçağının farklı iki havalimanına iniş yaparak yolcuları indirmesi sonucunda da verilmesi planlanan desteklerden yararlanacakları açıklandı. Farklı seyahat acentelarından bulunan yolcuların belirtilen sisteme göre dizilmiş olması gerekecek. Aynı acenteden en az 11 yolcunun bulunması gerekiyor. 100 kişilik bir turist kafilesi getiren acentelere devlet tarafından  6 bin dolar destek verilecek. Bu rakam yolcu sayısının 150’ye çıkmasının ardından 8 bin dolar olarak artış gösterecek. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın