Gündem Alacak Davalarında Yeni Düzenleme!

Alacak Davalarında Yeni Düzenleme!

Son Güncelleme:

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda alacak davalarının süresi düşürülürken arabuluculuk hizmeti getiriliyor. 

Son dönemlerde yaşanan çeşitli olaylar göz önünde bulundurulduğu zaman iş mahkemelerinde bazı sıkıntıların ortaya çıktığı tespit edildi. Bunun üzerine Bakanlık durumu çözmek ve iş mahkemelerinde meydana gelen sıkıntıları en az seviyeye indirmek için harekete geçti. Yapılan çalışmalar sonrasında Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konu hakkında Adalet Bakanlığına başvuru yapıldığını açıkladı. Çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu ve yakın zaman içerisinde Bakanlar Kurulunda da görüşmelerin başlayacağı tespit edildi. Yapılacak yeni düzenleme sonrasında ortaya çıkan sorunların bir ay içerisinde çözülmesi için çalışmalar başlatılacak. 

Bakan tarafından yapılan açıklamalara göre sorunların daha hızlı ve daha kalıcı bir şekilde çözülmesi için iş mahkemelerine artık arabuluculuk sisteminin getirilmesine karar verildiği özellikle belirtildi. Planlamalara göre bu sayede ortaya çıkan pek çok sorunun en geç bir ay içerisinde karşılıklı olarak çözülmesi ve tatlıya bağlanması için çalışmalar başlatılacak. Bu kurumun yeni sistemle birlikte sorunların yüzde 70’lik kısmına kesin olarak etki etmesi beklenenler arasında yer alıyor.

Daha önce 10 15 yıl öncesine yönelik davaların tekrar gündeme getirilmesi mahkemelerinde bu konuda zaman kaybetmesine neden oluyordu. Yeni sistem sonrasında iş konularında meydana gelen hukuksal sorunlarda geriye dönük davalar için mahkemeye başvurma süresinin 2 yıla düşürülmesine karar verildi. Böylece yaşanabilecek su istimallerin önüne geçilmesi de planlananlar arasında yer alıyor. Yakında Bakanlar Kurulunda da görüşülecek olan bu konunun ve yeniliklerin ardından meclisten geçerek hayata geçirilmesi planlandığı için iş mahkemelerinde ve davalarda yenilikler konuşulmaya başlandı. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler